Straszny Dwór / Stanisław Moniuszko - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

8,8 / 10

Straszny Dwór / Stanisław Moniuszko

Straszny dwór Stanisława Moniuszki realizowany został przez Polską Operę Królewską w momencie szczególnym. Z jednej strony premiera tej patriotycznej opery stanowiła podsumowanie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z drugiej – otwierała ona rok 2019, ustanowiony Uchwałą Sejmu RP Rokiem Stanisława Moniuszki. W przedstawieniu w reżyserii Ryszarda Peryta występują znakomici soliści, zespół wokalny i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej.

Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku… Tak pisał Moniuszko do przyjaciela, pochylając się na powrót nad rozpoczętym w 1861 roku rękopisem Strasznego dworu. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Prapremiera Strasznego dworu miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jakże wzruszające w czasach niewoli musiały być wspomnienia dawnej obrzędowości. Jak znacząco musiała wybrzmiewać słynna aria z kurantem, w której pod słowami tęsknoty za zmarłą matką kryje się nieutulone łkanie nad losem zniewolonej ojczyzny…

Czas trwania: 2 h 40 min (z 20-minutową przerwą)

Miejsca na widowni są nienumerowane.

Uwaga: dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola.

Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola.

Czas trwania: 160 minut
Źródło zdjęcia: https://operakrolewska.pl/

Obsada

SOLIŚCI I ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

Realizacja

INSCENIZACJA, SCENOGRAFIA, REŻYSERIA RYSZARD PERYT

KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO

PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO LILIANNA KRYCH

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Polecam. Wspaniały śpiew i orkiestra oraz stroje z epoki

  an.....@....pl / 16 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo piękne przedstawienie. Polecam.

  an.....@....pl / 16 marca 2019

 • 10,0/ 10

  orkiestra, chóry,świetne; akustyka wspaniałą, wolę tak niż w ogromnych kubaturach Teatru Wielkiego; byłam zaskoczona brakiem mazura, zakończenie przez Agnus Dei nieco pompatyczne, choć też interesujące

  ja.....@gm...il.com / 12 stycznia 2019

 • 10,0/ 10

  Super spektakl. Polecam. Ale siedzenia twarde . Trudno skupić się na operze z tego powodu.

  ba.....@gm...il.com / 12 stycznia 2019

 • 7,0/ 10

  byłam bardzo rozczarowana zmianą 2 aktu i brakiem "mazura"

  an.....@....pl / 04 marca 2019

 • 6,0/ 10

  ubogie kostiumy i dekoracje, meleksy wspaniałym pomysłem

  rs.....@....pl / 12 stycznia 2019

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.