Śpiewnik domowy / Stanisław Moniuszko (PREMIERA) - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

8,0 / 10

Śpiewnik domowy / Stanisław Moniuszko (PREMIERA)

Stanisław Moniuszko – „ojciec polskiej opery narodowej”, wieszcz, zasłużony pedagog, kompozytor, któremu nadano wiele zaszczytnych tytułów. Lecz poza niezwykle aktywną działalnością zawodową, wiódł przecież szczęśliwe życie rodzinne. A że radość czerpał z muzyki, to i tą duchową rozkoszą pragnął dzielić się z narodem. Stąd też już jako niespełna dwudziestoletni młodzieniec począł pisać pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone do wykonywania w domu. Wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.

„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.

Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. To tę właśnie twórczość miał zapewne na myśli Aleksander Poliński, gdy pisał, iż Moniuszko jest „skromnym lirnikiem wioskowym”, który „najpiękniej mówił tylko po polsku”. Kompozytor ten wszak doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.

Bogactwo różnorodności utworów ułożonych przez Moniuszkę pobudza wyobraźnię. Polska Opera Królewska pragnie nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania, zapraszając na spotkanie przy fortepianie. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Pieśni bowiem są dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię, ułożoną przez Andrzeja Strzeleckiego – znakomitego reżysera, aktora i satyryka.

Uwaga: dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola.

Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola.

Czas trwania: 60 minut

Obsada

NARRATOR ANDRZEJ STRZELECKI

JUSTYNA RECZENIEDI

MATEUSZ ZAJDEL

ROBERT SZPRĘGIEL

WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

KRZYSZTOF TRZASKOWSKI FORTEPIAN

Realizacja

SCENARIUSZ, REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI

KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO

PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI

REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI

ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Świetny. Doskonale prowadzony przez konferansjera. Świetnie się bawiliśmy słuchając wspaniałej muzyki we wspaniałym wnętrzu.

  Nr.....@....net / 16 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Zabawne, lekkie i przyjemne.

  da.....@po...ta.onet.pl / 18 listopada 2019

 • 8,0/ 10

  Ciekawe przedstawienie. Jednakże szkoda, że nie ma już Bogusława Kaczyńskiego. On bardziej by mi pasował na narratora..

  r.....@po...wa.pl / 21 listopada 2019

 • 6,0/ 10

  Bardzo dobra i wesoła narracja Rezysera która pokazała sztukę w przyjazny sposób. Niestety wokaliści śpiewają niezrozumiale co dla niespecjalistów jest mało przyjazne. Warto poprawić dykcję ( sztuka w języku polskim ! ). Sama muzyka nie wystarcza.

  ce.....@....pl / 27 listopada 2019

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.