ŚPIEWNIK DOMOWY / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie ŚPIEWNIK DOMOWY / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie ŚPIEWNIK DOMOWY / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie ŚPIEWNIK DOMOWY / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie ŚPIEWNIK DOMOWY / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

8,6 / 10

ŚPIEWNIK DOMOWY / STANISŁAW MONIUSZKO

Stanisław Moniuszko – „ojciec polskiej opery narodowej”, wieszcz, zasłużony pedagog, kompozytor, któremu nadano wiele zaszczytnych tytułów. Lecz poza niezwykle aktywną działalnością zawodową, wiódł przecież szczęśliwe życie rodzinne. A że radość czerpał z muzyki, to i tą duchową rozkoszą pragnął dzielić się z narodem. Stąd też już jako niespełna dwudziestoletni młodzieniec począł pisać pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone do wykonywania w domu. Wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.

„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.

Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. To tę właśnie twórczość miał zapewne na myśli Aleksander Poliński, gdy pisał, iż Moniuszko jest „skromnym lirnikiem wioskowym”, który „najpiękniej mówił tylko po polsku”. Kompozytor ten wszak doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.

Bogactwo różnorodności utworów ułożonych przez Moniuszkę pobudza wyobraźnię. Polska Opera Królewska pragnie nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania i zaprosić Państwa na spotkanie przy fortepianie. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Pieśni bowiem są dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię, ułożoną przez śp. Andrzeja Strzeleckiego – znakomitego reżysera, aktora i satyryka.

Marta Dziewanowska-Pachowska

Patronem medialnym Festiwalu jest 🟡Onet.

🔴 Dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola.

🔴 Widownia w Teatrze Królewskim jest nienumerowana

🔴 Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola.

________________________________________________________________________________________________________

Regulamin zakupu biletów dostępny na stronie --> KLIKNIJ TUTAJ

________________________________________________________________________________________________________

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: https://operakrolewska.pl/

Obsada

STANISŁAW GÓRKA - NARRATOR

JUSTYNA RECZENIEDI

ROBERT SZPRĘGIEL

MATEUSZ ZAJDEL

WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

KRZYSZTOF TRZASKOWSKI - FORTEPIAN

Realizacja

SCENARIUSZ, REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI

KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO

PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI

REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI

ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

INSPICJENTKA AGNIESZKA ORLIKOWSKA

Opinie naszych widzów (2)

  • 9,0/ 10

    Bardzo ładny, kameralny spektakl w pięknej scenerii Opery Królewskiej w Starej Oranżerii w Łazienkach. Różnorodne pieśni Moniuszki delikatnie powiązane opowieścią z przymrużeniem oka. Szkoda tylko, że nie było więcej utworów śpiewanych w duecie, tercecie lub kwartecie - większość solo, z wyjątkiem ostatniego. Miejsca nie są numerowane, więc warto być odpowiednio wcześniej. Dla starszych osób bardzo wygodna jest możliwość podjechania meleksem od bramy Łazienek do opery.

    mk.....@ga...ta.pl / 11 lipca 2022

  • 7,0/ 10

    Bardzo dobra reżyseria.

    dg.....@pu...tv.pl / 11 lipca 2022

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.