Śpiewnik domowy / Stanisław Moniuszko - zdjęcie

Średnia ocena

38 oddanych głosów

9,0 / 10

Śpiewnik domowy / Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko – „ojciec polskiej opery narodowej”, wieszcz, zasłużony pedagog, kompozytor, któremu nadano wiele zaszczytnych tytułów. Lecz poza niezwykle aktywną działalnością zawodową, wiódł przecież szczęśliwe życie rodzinne. A że radość czerpał z muzyki, to i tą duchową rozkoszą pragnął dzielić się z narodem. Stąd też już jako niespełna dwudziestoletni młodzieniec począł pisać pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone do wykonywania w domu. Wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.

„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.

Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. To tę właśnie twórczość miał zapewne na myśli Aleksander Poliński, gdy pisał, iż Moniuszko jest „skromnym lirnikiem wioskowym”, który „najpiękniej mówił tylko po polsku”. Kompozytor ten wszak doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.

Bogactwo różnorodności utworów ułożonych przez Moniuszkę pobudza wyobraźnię. Polska Opera Królewska pragnie nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania, zapraszając na spotkanie przy fortepianie. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Pieśni bowiem są dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię, ułożoną przez Andrzeja Strzeleckiego – znakomitego reżysera, aktora i satyryka.

Czas trwania: 60 minut

Obsada

NARRATOR ANDRZEJ STRZELECKI

JUSTYNA RECZENIEDI

MATEUSZ ZAJDEL

ROBERT SZPRĘGIEL

WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

KRZYSZTOF TRZASKOWSKI FORTEPIAN

Realizacja

SCENARIUSZ, REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI

KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO

PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI

REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI

ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ

Opinie naszych widzów (23)

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe wydarzenie muzyczne, Wspaniale przygotpwane przez Pana Andrzeja Strzeleckiego i z wielką kulturą przez niego prowadzone. Och, jak miło w dzisiejszych czasach posłuchać POLSKIEGO JĘZYKA!!!

  ej.....@....pl / 16 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Sceneria przeurocza. Komentarze Andrzeja Strzeleckiego znakomite!!

  am.....@gm...il.com / 30 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Cieszyło mnie, że śpiew był naturalny bez głośników. Dobrze dobrane głosy do charakterystyki konkurentów o pannę. Ciekawa i zabawna składanka.

  ma.....@gm...il.com / 30 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Coż za genialny spektakl! Opowiada o relacjach damsko- męskich w oryginalnej formule randki w ciemno😉 Operowy śpiew w akompaniamencie pianina mistrza Stanisława Moniuszki, przeplatany dowcipnymi anegdotami narratora :) Całość dopełniły piękne kostiumy z epoki😍 I to wszystko w kameralnej, przepięknej Operze Królewskiej😍

  al.....@....pl / 30 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny, błyskotliwy, z humorem.

  ma.....@gm...il.com / 30 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo przyjemnie spędzony czas. Spektakl przygotowany profesjonalnie.

  ew.....@....pl / 30 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe W cudownym miejscu Wspaniałe prowadzone przez A.Strzeleckiego wspaniali odtwórcy

  st.....@gm...il.com / 30 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Przyznaję nie spodziewałam się tak fantastycznego spektaklu. Kontrast w brzmieniu klasycznych XIX w. Pieśni Moniuszki ze wspaniałym kpiarską interpretacją narratora nadał tyle barwy przedstawieniu, że dusiłam się ze śmiechu,

  al.....@in...ia.pl / 29 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Jako prapraprawnuczka Stanisława Moniuszki, po Jego synu Stanisławie, uważam, że dobrze, że w spektaklu wykorzystano mniej znane pieśni Kompozytora. Młodzież ze szkoły muzycznej, z klasy przedmaturalnej, na moje pytanie odpowiedziała, że spektakl też bardzo im się podobał i że bardzo dobrze, że odbył się w strojach z epoki, bo we współczesnych strojach straciłby wiele uroku

  ja.....@....pl / 29 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo przyjemny spektakl w lekkiej formie.

  ag.....@....pl / 29 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Pamięta się wnioski i wspomina po wyjściu ☺, nader udana próba podania Moniuszki. Szczery śmiech, kultura i lekkość. Pan/Pani się nie martwi...

  dy.....@gm...il.com / 29 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniała aranżacja. Doskonały pomysł na wysłuchanie mniej znanych pieśni Moniuszki w formie "randki w ciemno".

  ar.....@....pl / 27 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Piękny spektakl, Uczta dla zmysłów. Zachwycająca sceneria, dowcip, klasa, jakość i piękno muzyki Moniuszki w wykonaniu pięknych artystów.

  sa.....@....pl / 18 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Dawno nie byłam na tak inteligentnym przedstawieniu: finezyjny dowcip, dobrzy śpiewacy, nie przeszkadzający akompaniament. Jedyna uwaga krytyczna ZA KRÓTKO.

  ew.....@....pl / 18 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjny spektakl. Świetna formuła, prowadzenie i wykonawcy. Pięknie spędzony wieczór.

  el.....@....pl / 17 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Spektakl pelen wdzieku, piekne glosy, kolory i stroje, b.dobra akustyka sali. Świetna narracja p. Andrzeja Strzeleckiego. Pora , godz.12 sprzyjająca starszym.

  Ew.....@....pl / 09 grudnia 2019

 • 9,0/ 10

  Znakomity pomysł na scenariusz - Randka w ciemno! Dowcipne i eleganckie komentarze Andrzeja Strzeleckiego. Pięknie brzmiący śpiewacy w mniej znanych pieśniach Moniuszki. Wspaniała akustyka w historycznej, pięknie odnowionej sali. Czego można więcej chcieć? I to wszystko za 20 zł !

  mi.....@ag...at.pl / 29 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Świetny pomysł na przybliżenie pieśni Moniuszki :) Jedyna niedogodność to mikrofon narratora - z jakiegoś powodu tekstu nie było słychać wyraźnie.

  zo.....@gm...il.com / 18 listopada 2019

 • 8,0/ 10

  Trochę za mało klasycznego repertuaru Moniuszki

  ma.....@ic...ud.com / 27 listopada 2019

 • 6,0/ 10

  Moim zdaniem wstęp Narratora nie był ciekawy. Uważam, że kilka słów "dla przypomnienia" o kompozytorze byłoby lepsze, tym bardziej, że na spektakl przyszła duża grupa uczniów, prawdopodobnie ze szkoły podstawowej, widziałam, też kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym.

  ej.....@....pl / 01 grudnia 2019

 • 6,0/ 10

  Spektakl domowy śpiewnik Moniuszki przedstawiany jest w operze królewskiej w teatrze w Łazienkach. Przepiękne miejsce,jest o miłości. Jest ciekawy i cały czas jest akcja. Narrator śmiesznie opowiada o tym co się tam dzieje.

  an.....@gm...il.com / 29 listopada 2019

 • 5,0/ 10

  To będzie szczerze,choć niezbyt elegancko: ŚD jest przypisany czasom, w ktòrych powstał. Dzisiaj pod dachami domów ludu kròlują inne utwory (z nadzieją,że nie przetrwają, to piszę). Pan Andrzej Strzelecki miał chyba tego świadomość; stąd dowcipna narracja mająca przybliżyć epokę. I chyba się to udało - oprócz powiedzenia, że pies zdechł, które samo w sobie jest ramotką. Wg mnie psy odchodzą (w zaświaty). Ad rem: pomimo ww uwag jestem zadowolona, bo miło posłuchać szkolonych głosów w pięknym otoczeniu. Ale... przetrwają utwory wybitne. Oby...

  ag.....@gm...il.com / 14 grudnia 2019

 • 5,0/ 10

  Rozczarowało mnie, że spektakl ani trochę nie jest adresowany do dzieci, a tego, może niesłusznie, się spodziewałam. Godzina 12 w południe, "Śpiewnik domowy", tymczasem konferansjerka wyłącznie do dorosłych. Zgrabne dykteryjki, ale dzieciaki się nudzą.

  ag.....@....pl / 11 grudnia 2019

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.