Scene Buffe / Alessandro Scarlatti - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Scene Buffe / Alessandro Scarlatti

Choć Alessandro Scarlatti jest znany głównie z oper o poważnej tematyce, to nawet w nich nie stronił od komizmu. Ów słynny kompozytor częstokroć wplata w dramatyczną fabułę parodystyczne sceny, co nadaje swoistą lekkość jego utworom. W katalogu twórczości Scarlattiego znajduje się również szereg niezależnych komicznych scen operowych. Pełniły one funkcję żartobliwego przerywnika, realizowanego w antraktach poważnego przedstawienia. Tego typu intermedia zakładały najczęściej uczestnictwo dwójki solistów, którym towarzyszyła niewielka orkiestra.

Te krótkie formy dramatyczne – mimo zmiany swej funkcji oraz warunków ich realizacji – nie straciły na aktualności. W żartobliwych scenach i dialogach odzwierciedlone zostają bowiem ludzkie charaktery i przywary. Zaś miłosne nieporozumienia, zazdrość, zdrada i podstęp to elementy, które nadają uniwersalny charakter tego typu twórczości.

„W końcu lat siedemdziesiątych […] dowiedziałem się o istnieniu rękopisu, zawierającego intermedia komediowe Alessandro Scarlattiego z przełomu wieku XVII i XVIII, w Sächsisch Landesbibliothek w Dreźnie. Szczęśliwym trafem, w niezbyt odległym czasie, bawiłem przejazdem w tym gościnnym mieście i dzięki uprzejmości miejscowych bibliotekarzy-muzykologów, otrzymałem, drogą wymiany na nieznane im rękopisy polskie, mikrofilm 10 intermediów na dwa głosy z towarzyszeniem zespołu smyczkowego i klawesynu”.

W taki oto sposób Stefan Sutkowski wspominał przywiezienie komediowych intermediów autorstwa Alessandra Scarlattiego do Polski w latach 70. XX wieku. Z dziesięciu utworów, składających się na otrzymany rękopis, wybrane zostały wówczas trzy. Są to: Gl’inganni felici, Dafne oraz Il pastor di Corinto. Tym samym to właśnie one stały się podstawą dla stworzenia przedstawienia pod tytułem Scene buffe. Powraca ono na teatralną scenę w realizacji Polskiej Opery Królewskiej.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

07.12:

TISBE - IWONA LUBOWICZ

BRENNO - ROBERT SZPRĘGIEL

SELVAGGIA - MARTA BOBERSKA

DAMETA - SŁAWOMIR JURCZAK

SERPILLA - AGNIESZKA KOZŁOWSKA

SERPOLLO - WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

08.12:

TISBE - IWONA LUBOWICZ

BRENNO - KAROL SKWARA

SELVAGGIA - ANNA PARYSZ

DAMETA - PAWEŁ MICHALCZUK

SERPILLA - JULITA MIROSŁAWSKA

SERPOLLO - MICHAŁ JANICKI

SOLIŚCI POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

CAPELLA REGIA POLONA

Realizacja

DYRYGENT KRZYSZTOF GARSTKA

REŻYSERIA JITKA STOKALSKA

SCENOGRAFIA MARLENA SKONECZKO

ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK

II ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Bardzo wypoczynkowe przedstawienie, również osoby w strojach z epoki.

    mo.....@....edu.pl / 24 maja 2019

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.