Rodelinda / Georg Friedrich Haendel (PREMIERA) - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów

9,8 / 10

Rodelinda / Georg Friedrich Haendel (PREMIERA)

Rodelinda to jedna z najznakomitszych oper Georga Friedricha Haendla. Po premierze, która miała miejsce 13 lutego 1725 roku w King’s Theatre w Londynie, przedstawienie zostało pokazane jeszcze trzynastokrotnie. Nie mniejszym powodzeniem cieszyło się wznowienie opery z nową obsadą w roku 1731. Dzieło zostało zrealizowane także w Hamburgu (w 1735 i 1736), po czym zniknęło ze scen operowych na niemal dwieście lat. W 1920 roku Rodelinda, szczęśliwie odkryta na nowo przez Oskara Hagena – wykładowcę historii sztuki na Uniwersytecie w Getyndze, zainaugurowała powrót Haendlowskich dzieł na sceny operowe.

Zamiłowanie Haendla do opery jest powszechnie znane. Autor ponad czterdziestu tytułów, poświęcił wszak temu gatunkowi połowę swojego twórczego życia, nie szczędząc nie tylko zdrowia i energii, ale i środków finansowych. Powstanie Rodelindy przypada na okres rozkwitu prowadzonej przez Haendla Royal Academy of Music, hojnie wspieranej przez króla Jerzego I.

Zwarte, bardzo dobrze skonstruowane libretto przygotował Niccolo Fracesco Haym na podstawie wcześniejszego libretta autorstwa Antonia Salviego, fabuła zaś znajduje swe źródło u Pawła Diakona z Akwilei. To właśnie ten autor w swojej Historii Lombardów przywołuje opowieść o wiernej i niezłomnej królowej Rodelindzie. Niewykluczone zresztą, że i sam Haendel brał udział w ostatecznym ukształtowaniu tekstu wykorzystanego w operze. Znajduje on doskonałe odbicie w klarownej, a pod względem dramaturgicznym znakomicie rozplanowanej formie dzieła. Kontrastujące ze sobą afekty niosą niezwykle silne emocje – miłość spotyka się z nienawiścią, rozpacz z nadzieją.

Obsada

OBSADA

RODELINDA OLGA PASIECZNIK

BERTARIDO KACPER SZELĄŻEK

GRIMOALDO SYLWESTER SMULCZYŃSKI

EDUIGE NATALIA KUKHAR

UNULFO RAFAŁ TOMKIEWICZ

GARIBALDO ARTUR JANDA

FLAVIO JAN CZAJKA

STRAŻ SŁAWOMIR JURCZAK, PAWEŁ LIPOWSKI, MIKOŁAJ ZGÓDKA

CAPELLA REGIA POLONA

DYRYGENT KRZYSZTOF GARSTKA

Realizacja

REŻYSERIA ANDRZEJ KLIMCZAK

SCENOGRAFIA MARLENA SKONECZKO

OPIEKA ARTYSTYCZNA OLGA PASIECZNIK

KIEROWNICTWO MUZYCZNE, DYRYGENT KRZYSZTOF GARSTKA

KOSTIUMY MARLENA SKONECZKO

ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK

II ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjnie zaśpiewany i zagrany - Olga Pasiecznik, Kacper Szelążek, Rafał Tomkiewicz i Artur Janda - Krzysztof Garstka i Capella Regia Polona !!!

  ka.....@tl...en.pl / 08 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Nie jestem obiektywny ale wystawienie to to strzał w dziesiątkę. Muzyka i śpiew leczą moją duszę. Klasa światowa.

  wl.....@....edu.pl / 07 marca 2020

 • 10,0/ 10

  Rewelacja!

  vi.....@....com / 07 marca 2020

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet