O Boże! co ia cierpię!.. Kocham Antka… ale ten nic mi pomódz nie może!.. Pan Jan iest bogaty… uszczęśliwi moię Matkę. – Jedno z tego obierać trzeba… albo dogodzić Matce, albo sobie… Ach! Antku móy! iakieżby nasze było rozstanie! – ia bym cię porzucić miała?.. Ale darmo, matka moia w nędzy, trzeba iéy szukać pomocy…
– to dylemat Kasi, głównej bohaterki dwuaktowej opery Macieja Kamieńskiego, z librettem Wojciecha Bogusławskiego na podstawie komedii Franciszka Bohomolca.
Nędza uszczęśliwiona powstała w 1778 roku na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Co ciekawe, Apollo – namalowany na plafonie w Teatrze Stanisławowskim przez Jana Bogumiła Plerscha – ma twarz tego właśnie władcy, wielkiego mecenasa kultury. Inscenizacja opery przygotowana przez Polską Operę Królewską w reżyserii Jarosława Kiliana jest swoistym ukłonem i podziękowaniem królowi za okazaną hojność. Poniatowski przyczynił się bowiem zarówno do skomponowania Nędzy uszczęśliwionej – pierwszej zachowanej opery w języku polskim, jak i do powstania teatru w budynku Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.
Sprzedaż wejściówek na spektakl
()
zaczyna się
o .
Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.
Wyszukiwanie najbliższego miasta...
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.