Nędza uszczęśliwiona / Maciej Kamieński - zdjęcie

Nędza uszczęśliwiona / Maciej Kamieński

„O Boże! co ia cierpię!.. Kocham Antka… ale ten nic mi pomódz nie może!.. Pan Jan iest bogaty… uszczęśliwi moię Matkę. – Jedno z tego obierać trzeba… albo dogodzić Matce, albo sobie… Ach! Antku móy! iakieżby nasze było rozstanie! – ia bym cię porzucić miała?.. Ale darmo, matka moia w nędzy, trzeba iéy szukać pomocy…”

– to dylemat Kasi, głównej bohaterki dwuaktowej opery Macieja Kamieńskiego, z librettem Wojciecha Bogusławskiego na podstawie komedii Franciszka Bohomolca.

Nędza uszczęśliwiona powstała w 1778 roku na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Co ciekawe, Apollo – namalowany na plafonie w Teatrze Stanisławowskim przez Jana Bogumiła Plerscha – ma twarz tego właśnie władcy, wielkiego mecenasa kultury. Inscenizacja opery przygotowana przez Polską Operę Królewską w reżyserii Jarosława Kiliana jest swoistym ukłonem i podziękowaniem królowi za okazaną hojność. Poniatowski przyczynił się bowiem zarówno do skomponowania Nędzy uszczęśliwionej – pierwszej zachowanej opery w języku polskim, jak i do powstania teatru w budynku Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Jarosław Kilian – reżyser teatralny i operowy, profesor warszawskiej Akademii Teatralnej oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalka w Warszawie.

Miejsca na widowni są nienumerowane.

Wejście na koncert przez bramę D (Brama Senatorska) otwarte od godz. 18:30.

Czas trwania: 70 minut

Obsada

ANNA MAŁGORZATA GRZEGORZEWICZ-RODEK

KASIA JUSTYNA RECZENIEDI

ANTEK MATEUSZ ZAJDEL

JAN KRZYSZTOF ŁAZICKI

PODSTAROŚCI WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

MACIEJ KAMIEŃSKI SŁAWOMIR JURCZAK

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

Realizacja

DYRYGENT TADEUSZ KAROLAK

INSCENIZACJA, REŻYSERIA JAROSŁAW KILIAN

KOSTIUMY, SCENOGRAFIA IZABELA CHEŁKOWSKA

ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet