Koncert symfoniczny - Mozart / Beethoven - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Koncert symfoniczny - Mozart / Beethoven

Janusz Wawrowski zagra gościnnie wraz z Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Dawida Runtza w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Polski wirtuoz skrzypiec zachwyca publiczność na całym świecie zarówno doskonałą techniką gry, jak i bogatą paletą brzmienia. Laureat nagrody Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna za album Sequenza, wykona partię solową w III Koncercie skrzypcowym G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

III Koncert skrzypcowy powstał w 1775. Mozart zajmował wówczas stanowisko koncertmistrza nadwornej orkiestry w Salzburgu. Mimo, że nie osiągnął jeszcze wówczas stylistycznego mistrzostwa, to powstałe w tym czasie utwory wykazują już cechy typowo mozartowskiego stylu. Pełen gracji, lekkości i śpiewności Koncert G-dur jest tego doskonałym przykładem. Na początku rozbrzmiewa błyskotliwe Allegro. Zaraz po nim następuje Adagio z łagodnym tematem głównym. Natomiast finałowe rondo zachwyca żywiołowością i feerią brzmieniowych kontrastów.

Drugą część koncertu wypełni I Symfonia C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena. Utwór powstał u schyłku XVIII wieku, a po raz pierwszy zabrzmiał przed publicznością 2 kwietnia 1800 roku. Ówczesna krytyka przyjęła to dzieło dość chłodno – potrzebny był czas, by docenić geniusz tkwiący w tej pierwszej z dziewięciu symfonii Beethovena. Łamiąc obowiązujące kanony, kompozytor śmiało wprowadza w niej nowatorskie rozwiązania harmoniczne, artykulacyjne i wyrazowe. Choć Beethoven nie stroni od tradycyjnych środków muzycznych, to pomysły zawarte w tym dziele znajdują swą kontynuację w późniejszej twórczości i zapowiadają twórczą ewolucję języka kompozytorskiego mistrza.

PROGRAM:

W.A. Mozart – III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216

L. van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom i seniorom 65+.

Realizacja

DAWID RUNTZ - DYRYGENT

JANUSZ WAWROWSKI - SKRZYPCE

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Koncert był przepiękny! Dyrygent zjawiskowy,orkiestra wybitna a sam skrzypek grający na Stradivariusie... Czysta miłość płynąca z muzyki którą zagrali.

    mo.....@....pl / 07 lutego 2019

Polska Opera Królewska

Polska Opera Królewska powołana została w odniesieniu do historycznych korzeni opery w Polsce, sięgających czasów dynastii Wazów. Z inicjatywy wielkiego miłośnika i mecenasa tej sztuki – króla Władysława IV – w 1637 roku na Zamku Królewskim w Warszawie powstała pierwsza stała scena operowa w Europie. Złoty czas opery polskiej to także lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego wyśmienitemu gustowi zawdzięczamy budowę Teatru Królewskiego w Letniej Rezydencji Łazienki Królewskie – szczęśliwie zachowanej od zniszczeń perły wśród nielicznych już oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich tego okresu, który stanie się ważnym miejscem działalności Polskiej Opery Królewskiej.

Polska Opera Królewska podejmuje tę tradycję w nowej rzeczywistości, rzeczywistości Wspólnoty Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, a swą powinność i tożsamość buduje wokół kardynalnych i fundamentalnych wartości kultury Europy, którymi stale i niezmiennie są Prawda, Dobro, Piękno.

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10,0
Średnia ocena

10.03 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert
9,4
Średnia ocena
Świetni artyści,wspaniała muzyka,piękna podróż..warto!
- Andrzej

Jutro / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert
9,2
Średnia ocena
Bardzo udany wieczór, świetny spektakl. Serdecznie polecam!!!
- Marta

Dziś / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Koncert

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.