Don Giovanni / Wolfgang Amadeus Mozart - zdjęcie

Średnia ocena

32 oddanych głosów

9,2 / 10

Don Giovanni / Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeusz Mozart napisał Don Giovanniego w 1787 roku, na zamówienie opery w Pradze. Zaledwie rok wcześniej praska publiczność entuzjastycznie przyjęła jego Wesele Figara. Wobec tego sukcesu, dwudziestodwuletni wówczas kompozytor został wkrótce poproszony o szybkie przygotowanie nowego dzieła. Lorenzo da Ponte, librecista, z którym Mozart wielokrotnie współpracował, zaproponował mu opowieść o rozpustniku Don Juanie. Doskonały tekst libretta powstał na kanwie dramatu Burlador de Sevilla (Zwodziciel z Sewilli) Tirsa de Moliny. Da Ponte czerpał również ze sztuki Moliera. Temat okazał się niezwykle inspirujący dla młodego Mozarta. W bardzo krótkim czasie zdołał stworzyć dzieło, które olśniewa tak oryginalnością rozwiązań muzycznych, jak doskonałością formy i dojrzałością brzmienia.

Choć Mozart w swoim prywatnym katalogu wpisał utwór pod prostą nazwą opera buffa, dzieło to częstokroć przypisywane jest do węższego gatunku – dramma giocoso („wesoły dramat”). Wiedeński geniusz przekroczył bowiem ramy zastanej formy i podporządkował w mistrzowskim stylu muzykę wydarzeniom dramatycznym. Przeplatając elementy tragiczne i komiczne, potrafił wykreować rzeczywistość dźwiękową doskonale oddającą zawiłości fabuły i pogłębiającą portrety psychologiczne poszczególnych postaci.

Don Giovanni zajmuje istotne miejsce w repertuarach najważniejszych światowych teatrów operowych. Od prapremiery w Pradze w 1787 roku, do końca wieku XVIII, jak i przez cały wiek XIX nie było więc roku, w którym na deskach którejś ze scen nie pojawiłaby się ta słynna opera. Jej niespotykana popularność nie gaśnie również w wieku XX i XXI. W dokumentacjach tak licznych na przestrzeni wieków realizacji, znajdują się nazwiska największych śpiewaków i dyrygentów, takich jak: Ezio Pinza, Thomas Allen, Fiorenza Cossotto, Kiri Te Kanawa, Claudio Desderi, Ferruccio Furlanetto, Herbert von Krajan, Karl Böhm i wielu innych.

Miejsca na widowni są nienumerowane.

Przedstawienie w oryginalnej wersji językowej.

Uwaga: dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola.

Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola.

Czas trwania: 180 minut
Źródło zdjęcia: https://operakrolewska.pl/

Obsada

13.09:

KOMANDOR TOMASZ RAFF

DON GIOVANNI MARCIN BRONIKOWSKI

LEPORELLO BOGDAN ŚLIWA

DONNA ANNA MAŁGORZATA GRZEGORZEWICZ-RODEK

DONNA ELVIRA TATIANA HEMPEL-GIERLACH

DON OTTAVIO SYLWESTER SMULCZYŃSKI

ZERLINA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

MASETTO KRZYSZTOF ŁAZICKI

KLAWESYN KRZYSZTOF TRZASKOWSKI

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

14.09:

KOMANDOR SŁAWOMIR JURCZAK

DON GIOVANNI ROBERT GIERLACH

LEPORELLO ANDRZEJ KLIMCZAK

DONNA ANNA GABRIELA KAMIŃSKA

DONNA ELVIRA ANNA WIERZBICKA

DON OTTAVIO LESZEK ŚWIDZIŃSKI

ZERLINA MARTA BOBERSKA

MASETTO ROBERT SZPRĘGIEL

KLAWESYN DAGMARA DUDZIŃSKA

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

Realizacja

DYRYGENT - Łukasz Borowicz

INSCENIZACJA, SCENOGRAFIA, REŻYSERIA - Ryszard Peryt

KOSTIUMY - Marlena Skoneczko

ŚWIATŁO - Piotr Rudzki

PROJEKCJE - Marek Zamojski

PRZYGOTOWANIE CHÓRU - Lilianna Krych

Opinie naszych widzów (14)

 • 10,0/ 10

  Niestety, nie byłam na spektaklu, choć bardzo chciałam. Zwrócono mi pieniądze za bilety. Szkoda...

  ew.....@tl...en.pl / 16 września 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniala atmosfera, wykonawcy, kostiumy, inscenizacja

  Bo.....@....com / 16 września 2019

 • 10,0/ 10

  Po prostu coś wspaniałego.

  mo.....@gm...il.com / 14 września 2019

 • 10,0/ 10

  Fantastyczni wykonawcy. Świetna Zerlina i Donna Anna. Wszystkie role męskie doskonałe. Orkiestra znakomita. Niestety minusem są wyjątkowo niewygodne siedzenia. Tak koszmarnych siedzeń, choć są efektowne, nie ma w żadnym teatrze w Warszawie.

  be.....@gm...il.com / 14 września 2019

 • 10,0/ 10

  Super !

  ol.....@vi...cs.com / 25 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Świetna kameralna atmosfera, muzyka i śpiew solistów. Pan Bogdan Śliwa jako Leporello znakomity! Niesamowity potencjał komediowy:) Bardzo miły gest z poczęstunkiem napojami w przerwie. Piękne otoczenie i miejsce Opery.

  Ag.....@gm...il.com / 15 września 2019

 • 9,0/ 10

  Znakomity! Zarówno śpiew jak i Praca orkiestry na bardzo dobrym poziomie. Wszystko w pięknym budynku oraz w oprawie bardzo dobrej.scenografii. Finał z partia Komandora znakomity.

  pi.....@in...ia.pl / 15 września 2019

 • 9,0/ 10

  Przedstawienie niezwykle piękne, bogate stroje, wspaniale odśpiewane teksty w języku włoskim. Muzyka na najwyższym poziomie. Don Giovanni to rodzaj komedii miłosnej, gdzie główny bohater urzeka liczne kobiety, jest za to jednak piętnowany i ścigany przez ukochanych tych dam.

  pz.....@gm...il.com / 14 września 2019

 • 9,0/ 10

  Zespol spiewakow i orkiestra - wspaniali. Scenografia moglaby byc nieco bardziej urozmaicona, ale jest przynajmniej zgodna z duchem utworu. Bardzo dobra akustyka sali

  ar.....@in...ia.pl / 25 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Teatr Królewski w Łazienkach to najlepsze miejsce do wystawienie opery takiej jak Don Giovanni i innych dzieł z tej samej epoki w której były komponowane i w której zbudowano ten teatr. Co do samej inscenizacji to w scenach wiejskiego wesela stroje powinny być radosne zamiast czarnych peleryn. Ale poza tym spektakl najbardziej godny polecenia.

  ja.....@ou...ok.com / 10 lutego 2019

 • 9,0/ 10

  Pani Ewa Tracz śpiewa zjawiskowo i tylko dlatego warto było tam być. Poza tym duże zaangażowanie wszystkich. Piękna oprawa, piękne otoczenie. Świetna wycieczka meleksem. Polecam

  ag.....@tl...en.pl / 07 lutego 2019

 • 8,0/ 10

  spektakl bardzo dobry. Piękna sala i otoczenie. Wspaniały pomysł z poczęstunkiem kawą/ herbatą w Oranżerii.

  k......@on...et.pl / 16 września 2019

 • 8,0/ 10

  Podobało się nawet mojej 11-to letniej wnuczce.

  fm.....@....pl / 15 września 2019

 • 7,0/ 10

  Wrażenia ze spektaklu zdecydowanie pozytywne, choć sama inscenizacja ma kilka elementów niepasujących i niedobrych. Dzięki charyzmie i umiejętnościom śpiewaków oraz całkiem dobrej reżyserii spektaklu schodzi to na drugi plan. A wnętrza teatru i elegancko zaserwowana kawa i herbata sprawiły że opera naprawdę okazała się " Wersalem ludu".

  sz.....@gm...il.com / 03 kwietnia 2019

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.