Dido and Aeneas / Henry Purcell (II PREMIERA) - zdjęcie

Dido and Aeneas / Henry Purcell (II PREMIERA)

Dido and Aeneas to pierwsze dzieło dramatyczne „brytyjskiego Orfeusza” – Henry’ego Purcella. Okoliczności powstania tej trzyaktowej opery do libretta Nahuma Tate’a skrywają jednak mroki historii. Oryginalny rękopis zaginął, brak też pewności co do tego, czy prawykonanie opery w Chelsea w 1689 roku nie było w istocie wznowieniem wcześniej już wystawianego spektaklu. Pewnym jest natomiast, że w XX wieku dzieło to zyskało należytą sławę i stało się jedną z najczęściej nagrywanych oper sprzed epoki Mozarta.

Podstawą dla jednego z najgenialniejszych utworów angielskiego baroku jest historia tragicznej miłości Dydony i Eneasza, przekazana w Wergiliuszowej Eneidzie. Henry Purcell zdołał zaś przełożyć na język dźwięków dramat postaci i różnorodność emocji bohaterów. W niewielkiej pod względem rozmiarów formie kompozytor mieści bogactwo symboliki starożytnej opowieści o sile miłości i przeznaczenia.

Nie dziwi fakt, iż Dido and Aeneas jest uznawana za pierwszą angielską operą narodową. W doskonale skonstruowanym libretcie, świat mitu łączy się z lokalną tradycją, śródziemnomorską scenerię uzupełniają rysunki postaci bliższe opowieściom brytyjskim i irlandzkim – wiedźmy i czarownice. Zaś w samej muzyce odnaleźć można cały wachlarz obowiązujących w tym czasie w Europie form i technik. Purcell bowiem dba o muzyczną różnorodność, doskonale integrując wzory francuskie i włoskie z angielskim folklorem.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

BELINDA MARTA BOBERSKA

DYDONA ANETA ŁUKASZEWICZ / OLGA PASIECZNIK

DRUGA DAMA AGNIESZKA KOZŁOWSKA

ENEASZ WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

CZAROWNICA DOROTA LACHOWICZ / MAŁGORZATA BARTKOWSKA (cover)

PIERWSZA WIEDŹMA / DUCH MAŁGORZATA GRZEGORZEWICZ-RODEK

DRUGA WIEDŹMA / DUCH IWONA LUBOWICZ

SAILOR JAKUB GRABOWSKI

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

CAPELLA REGIA POLONA

Realizacja

KIEROWNICTWO MUZYCZNE KRZYSZTOF GARSTKA

REŻYSERIA NATALIA KOZŁOWSKA

SCENOGRAFIA MARLENA SKONECZKO

PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO LILIANNA KRYCH

ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK

INSPICJENT TATIANA HEMPEL-GIERLACH

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.