Amor hai vinto / Anna Radziejewska - recital - zdjęcie

Amor hai vinto / Anna Radziejewska - recital

Antonio Vivaldi (1678–1741) to jeden z najznamienitszych mistrzów włoskiego baroku. Przez jemu współczesnych wielbiony za wirtuozowską grę na skrzypcach, dziś doceniany za bogatą twórczość kompozytorską. Trudno bowiem odmówić Vivaldiemu geniuszu – zarówno ze względu na tempo układania nowych kompozycji, jak i z racji innowacyjności kształtowanych brzmień oraz niedościgłej inwencji melodycznej i harmonicznej. Zróżnicowana ekspresja i niespotykany blask kompozycji, zachwycająca pełnia brzmienia osiągana przez stosowanie ciekawych rozwiązań technicznych – oto elementy wyróżniające język dźwiękowy Vivaldiego, wciąż na nowo inspirujący wykonawców.

Cechy te odzwierciedla także twórczość wokalno-instrumentalna, która stanowi oś niniejszego koncertu. Amor hai vinto RV 683 oraz Cessate, omai cessate RV 684 to kantaty na alt z towarzyszeniem instrumentów, których tematem jest nieodwzajemniona miłość. Konwencjonalna budowa formalna – dwie arie poprzedzone recytatywami – skrywa szereg ciekawych muzycznych rozwiązań. Kontrasty kolorystyczne, a także zestawione ze sobą różnorakie rytmy i precyzyjnie określone przez kompozytora tempa podkreślają dramatyczny wyraz obydwu kompozycji.

Recytatywy i arie, kształtowane na wzór tych komponowanych na potrzeby oper, mają na celu oddanie wewnętrznych przeżyć bohatera. Wirtuozowskie przebiegi skrzą się więc od afektów wzmacniających wymowną treść. Rozmaite barwy i odcienie uczuć zaklętych w muzyce Vivaldiego zabrzmią w interpretacji znakomitej solistki – Anny Radziejewskiej i zespołu instrumentów dawnych Polskiej Opery Królewskiej – Capella Regia Polona.

PROGRAM

Antonio Vivaldi

Kantata Amor hai vinto, RV 683

Recitativo: Amor hai vinto

Aria: Passo di pena in pena

Recitativo: In che strano e confuso

Aria: Se a me rivolge il ciglio

Concerto g-moll, RV 1562

Allegro – Adagio – Allegro

Aria Orlando Nel profondo cieco il mondo z opery Orlando furioso, RV 728

Aria Farnace Gelido in ogni vena z opery Il Farnace, RV 711

Concerto d-moll, RV 565

Allegro – Adagio spiccato – Allegro – Largo e spiccato – Allegro

Kantata Cessate, omai cessate, RV 684

Recitativo: Cessate, omai cessate

Aria: Ah ch’infelice sempre

Recitativo: A voi dunque ricorro

Aria: Nell’orrido albergo

Obsada

ANNA RADZIEJEWSKA MEZZOSOPRAN

CAPELLA REGIA POLONA

KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.