Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Państwowe Muzeum Etnograficzne - Wystawa stała

Uwaga: Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet w godzinach otwarcia muzeum.* Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem.

GALERIA KOREAŃSKA

Nowa niezwykła ekspozycja stała poświęconej kulturze koreańskiej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Galeria Koreańska, bo o niej mowa, w swoim założeniu stanowi replikę tradycyjnego koreańskiego domu – hanok. Wystarczy zdjąć buty i wkroczyć w przestrzeń hanok, by poczuć się jak w Azji.

BIBLIA PAUPERUM. SZTUKA UBOGICH I WYKLUCZONYCH

Wystawa wykorzystuje najwybitniejsze dzieła z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Jej narracja traktuje o chłopskiej interpretacji Biblii i ludowym pojmowaniu świata. Osnuta jest wokół biblijnych i apokryficznych wątków historii Zbawienia, obecnych w sztuce ludowej. Zgromadzone dzieła uzmysławiają nam spójność i ponadczasowość prezentowanej wizji rzeczywistości – za ich sprawą odkrywamy własną tożsamość, przeglądamy się w nich jak w lustrze. To koncepcja bliska nam wszystkim, w zdecydowanej większości wywodzącym się ze świata bliskiego społeczności wiejskiej.

PORZĄDEK RZECZY. MAGAZYN PIOTRA B. SZACKIEGO

Wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962-2004. Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniamy szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.

Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego (działów Indexu Rzeczowego od A do Z) prezentowane są: narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności takimi jak zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodziełem i rzemiosłami. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze obiekty to wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia z lat 70. XX wieku.

CZAS ŚWIĘTOWANIA

Na powierzchni ponad 850 m² zgromadzono tysiące eksponatów: strojów, obrazów, rzeźb, świątecznych dekoracji i rekwizytów. Są wśród nich fragmenty najcenniejszych kolekcji Muzeum – 100 odświętnych ubiorów z terenów Polski i Europy, które zajęły przestrzeń antresoli. Dla ich wyeksponowania tradycyjne gabloty zostały zastąpione taflami szkła, które tworzą witryny wielkiego showroomu z odświętną ludową garderobą. Wprowadzeniem do wystawy jest unikatowa kolekcja makiet tańców ludowych przygotowana na paryską Wystawę Światową w 1937 roku, natomiast jej rozwinięciem – galeria cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych, odsyłająca do estetycznych korzeni plastyki ludowej. Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową, od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy. Stawia również pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej.

ZWYKŁE-NIEZWYKŁE. FASCYNUJĄCE KOLEKCJE PAŃSTWOWEGO MUZEUM ETNOGRAFICNEGO

W 2008 roku przypada 120. rocznica założenia Muzeum Etnograficznego w Warszawie, którego spadkobiercą jest Państwowe Muzeum Etnograficzne. Muzeum powstawało w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, a na terenie kraju istniało zaledwie kilka placówek muzealnych. Wśród elit intelektualnych rodziła się ogromna potrzeba stworzenia placówek kulturalnych i artystycznych, które utrwalałyby i pobudzały poczucie świadomości narodowej, poprzez zachowanie materialnego i duchowego dziedzictwa narodu. Dzięki wysiłkom i determinacji wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, sztuki i literatury, nowopowstałe Muzeum Etnograficzne otrzymało społeczną misję gromadzenia dorobku rodzimej kultury ludowej, którą dostrzeżono i uznano za ważny składnik kultury narodowej. Jednocześnie budziła się refleksja nad różnorodnością kulturową świata, stąd warszawskie Muzeum Etnograficzne od początku swego istnienia zbierało także obiekty kultur pozaeuropejskich. Mimo różnych kolei losu i zniszczeń wojennych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie może poszczycić się wspaniałą historią i zbiorami, które należą do największych i najciekawszych w kraju.

*Muzeum czynne dla zwiedzających:

Poniedziałek: Nieczynne

Wtorek: 10-17

Środa: 11-19

Czwartek: 10-17 Wstęp bezpłatny (nie dotyczy wystaw czasowych)

Piątek: 10-17

Sobota: 12-18

Niedziela: 12-17

Zwiastuny

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa

http://www.ethnomuseum.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.