Big Bang - zdjęcie Big Bang - zdjęcie Big Bang - zdjęcie Big Bang - zdjęcie Big Bang - zdjęcie Big Bang - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

9,0 / 10

Big Bang

9,0/ 10

Polska lat 80. XX w. W jednej z niczym niewyróżniających się polskich wsi na Mazowszu ląduje w nocy statek kosmiczny. Zaskoczeni mieszkańcy czują się zaszczyceni faktem, że przybysze z kosmosu wybrali właśnie ich wieś i w związku z tym postanawiają przywitać gości najgodniej jak tylko potrafią. Zakładają odświętne ubrania, a na suto zastawionym stole ląduje m.in. skrzynka wódki. I tak zaczynają się zakrapiane alkoholem, nocne Polaków rozmowy: o życiu, o śmierci, o seksie, o kosmitach i o kondycji ludzkości. Bohaterowie wygłaszają swoje przemyślenia na temat współczesnego świata i gatunku ludzkiego.

Tekst napisany został najpierw jako sztuka teatralna z elementami s-fi, którą potem twórcy zaadaptowali na potrzeby filmu. Tak w 1989 roku powstał kultowy BIG BANG Andrzeja Kondriatiuka, a cytaty z dialogów zyskały rangę prawd absolutnych. Prawd o naturze i przywarach nas, Polek i Polaków.

Spektakl dotyka ważnych zjawisk aktualnej rzeczywistości: mnożących się globalnych teorii spiskowych, zagubienia ludzi w zrozumieniu skomplikowanych mechanizmów rzeczywistości, potrzebie godności i uznania, stając się refleksją nad naszymi rodzimymi przywarami.

Od powstania tekstu minęło 30 lat. W międzyczasie wiele się wydarzyło i zmieniło. Staliśmy się częścią Europy. Najwyższy czas na ponowną refleksję i nową interpretację, bo... stół się, kurna, kończy tu. A gdzie się kończy kosmos?

Na scenie występują między innymi Izabela Dąbrowska, Ilona Ostrowska, Wojciech Chorąży, Joanna Król, Andrzej Konopka, Sławomir Pacek.

Źródło zdjęcia: fot. Robert Jaworski

Realizacja

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Scenografia: Marcin Chlanda, Kostiumy: Grupa MIXER, Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska, Producentka wykonawcza i asystent reżysera: Klaudia Błazik

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Polska jak w soczewce: zaściankowa, z kompleksami i zadufana w sobie. Zabawne i smutne jednoczesnie. Aktorskie perełki.

    la.....@gm...il.com / 16 września 2021

Och-Teatr - Adres i dojazd

ul. Grójecka 65, Warszawa

http://www.ochteatr.com.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.