Koniec - zdjęcie Koniec - zdjęcie Koniec - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Koniec

10,0/ 10

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego korzysta z trzech tekstów: niezrealizowanego scenariusza filmowego Bernarda-Marie Koltèsa Nickel Stuff, Procesu Franza Kafki oraz fragmentów powieści J.M. Coetzeego Elizabeth Costello. Bohaterowie docierają w nich do sytuacji granicznej, stają przed bramą: prawa, życia, śmierci. Chcą zobaczyć, co jest po drugiej stronie, przejść tam, przedostać się. Stajemy przed tajemnicą. Umiemy wyobrazić ją sobie tylko naszą miarą, chcemy zamknąć ją w dostępnym nam języku, znanych doświadczeniach cielesności. Z tego choćby powodu jesteśmy skazani na klęskę. Zaufajmy Orsonowi Wellesowi, który zmierzył się z Procesem, z historią o człowieku przychodzącym do bramy prawa:

Prawdziwej tajemnicy nie da się zgłębić i nic nie jest w niej ukryte. Nie ma nic do wyjaśnienia... Powiedziano, że logika tej historii jest logiką snu. Czujesz się zagubiony w labiryncie? Nie szukaj wyjścia. Nie zdołasz go znaleźć... Wyjście nie istnieje.

Gdzie wyjście nie istnieje, trzeba przejść przez teatr.

Na scenie występują między innymi Wojciech Kalarus, Piotr Polak, Anna Radwan-Gancarczyk, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Marek Kalita , Magdalena Popławska.

Czas trwania: 240 minut
Źródło zdjęcia: Nowy Teatr

Realizacja

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Adaptacja: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński

Scenografia I Kostiumy: Małgorzata Szczęśniak

Dramaturgia: Piotr Gruszczyński

Muzyka: Paweł Mykietyn, Paweł Bomert, Paweł Stankiewicz

Reżyseria Świateł: Felice Ross

Ruch: Claude Bardouil

Wideo: Denis Guéguin

Nowy Teatr - Adres i dojazd

ul. Madalińskiego 10/16
05-080 Warszawa
22 379 33 33

http://www.nowyteatr.org/

Kup bilet