Francuzi - zdjęcie Francuzi - zdjęcie Francuzi - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

8,8 / 10

Francuzi

8,8/ 10

Teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości.

Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilles’a Deleuze’a, że powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano, Warlikowski wzywa Prousta by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.

Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżamy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.

Premiera: 21 sierpnia 2015 w ramach Ruhrtriennale, interdyscyplinarnego festiwalu w Zagłębiu Ruhry pod arytystycznym kierownictwem Johana Simonsa.

Polska premiera: 3 października 2015

Na scenie występują między innymi Mariusz Bonaszewski, Piotr Polak, Magdalena Popławska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Andrzej Chyra.

Czas trwania: 270 minut
Źródło zdjęcia: Nowy Teatr

Realizacja

Reżyseria Krzysztof Warlikowski

Adaptacja Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński

Współpraca Szczepan Orłowski

Scenografia i kostiumy Małgorzata Szczęśniak

Muzyka Jan Duszyński

Reżyseria świateł Felice Ross

Ruch Claude Bardouil

Wideo Denis Gueguin

Animacje Kamil Polak

Dramaturgia Piotr Gruszczyński

Współpraca dramaturgiczna Adam Radecki

Charakteryzacja i fryzury Monika Kaleta

Inspicjent i operator kamery Łukasz Jóźków

Maski Zofia Remiszewska

Rzeźba Dominik Dlouhy, Piotr Grzegorek

Produkcja: Nowy Teatr

Koprodukcja: Ruhrtriennale, Théâtre National de Chaillot (Paris), Comédie de Genève, Comédie de Clermont-Ferrand, la Filature (Mulhouse), le Parvis – Scène Nationale Tarbes Pyrénée

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Niesamowite widowisko, choć nie dla każdego, erotyzm, nagość... Spektakl długi do późnych godzin nocnych, ale się nie dłuży. Ja jestem oczarowana Panią Magdaleną Cielecką, więc z przyjemnością oglądam ją w każdej sztuce.

    ad.....@gm...il.com / 21 czerwca 2022

Nowy Teatr - Adres i dojazd

ul. Madalińskiego 10/16
05-080 Warszawa
22 379 33 33

http://www.nowyteatr.org/

Kup bilet