Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina powołany do życia w 2001 roku decyzją polskiego parlamentu, zajmuje się m.in. badaniami naukowymi oraz popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce, publikacjami, organizowaniem koncertów, konferencji, kursów, współdziała z instytucjami i organizacjami Chopinowskimi na całym świecie, gromadzi archiwalia i obiekty muzealne, sprawuje kontrolę nad wykorzystaniem wizerunku i nazwiska Fryderyka Chopina oraz prowadzi internetowe Centrum Informacji Chopinowskiej.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie - Wystawa stała

Wystawa

UWAGA: Bilet kupiony na daną godzinę uprawnia do wejścia do muzeum o tej właśnie godzinie, na którą został kupiony bilet.

Już od 6 kwietnia zwiedzać można nowe Muzeum Fryderyka Chopina - muzeum niezwykłe, pobudzające wszystkie zmysły zwiedzających.

Muzyka, zapach i światło to tylko niektóre ze specjalnych efektów, które czekają, aby pobudzać zmysły widzów. Nowatorskie podejście do tematyki życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów budzi uznanie zarówno wśród miłośników muzyki klasycznej i historyków, jak i artystów. Ideą Muzeum jest przede wszystkim indywidualne zwiedzanie i doświadczanie Chopina, dostosowane do wieku i preferencji odwiedzających.

Ekspozycja została rozmieszczona na czterech poziomach warszawskiego Pałacu Ostrogskich, włącznie z piwnicą. Na każdej kondygnacji czeka zwiedzających zestaw różnorodnie sprofilowanych informacji na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina, np. okresu warszawskiego czy działalności w Paryżu. Zależny od decyzji widzów poziom eksploracji sprawia, że oferta Muzeum trafi do różnorodnych odbiorców, bez względu na wiek i poziom przygotowania merytorycznego. Poszczególne elementy audiowizualne ekspozycji zostały skonstruowane w taki sposób, aby w Muzeum każdy odnalazł coś dla siebie, zarówno szkolne wycieczki, artyści, studenci poszukujący pogłębionej wiedzy, jak i osoby zainteresowane epoką, w której żył Chopin. Dlatego też, aby nie zakłócać indywidualnego charakteru doświadczania Chopina, Muzeum może zwiedzać jednocześnie około 50 osób. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał placówki, umożliwi komfortowe zgłębianie zasobów muzealnych i swobodne korzystanie z multimediów. Wszystkie te cechy instytucji pozwolą na zmianę stereotypowego wizerunku „muzeum” jako nieciekawej, martwej ekspozycji. Muzeum Fryderyka Chopina już teraz stało się pewnego rodzaju centrum kultury. Organizowane są tu imprezy o charakterze artystycznym i edukacyjnym, jak np. koncerty znanych pianistów czy wykłady ekspertów z zakresu twórczości kompozytora.

Szczegóły spektaklu

Koncert symfoniczny - Haruma Sato , Michiaki Ueno, Yibai Chen, Makoto Ozone, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal

Koncert

Joseph Haydn:
Koncert wiolonczelowy C-dur Hob.VIIb:1

Wolfgang Amadeus Mozart:
Koncert fortepianowy Es-dur KV 271

Szczegóły spektaklu

Recital fortepianowy - Nelson Freire

Koncert

NELSON FREIRE jest artystą o światowej sławie. Otrzymał międzynarodowe wyróżnienia i odznaczenia oraz regularnie współpracuje z najlepszymi orkiestrami, dyrygentami i znanymi na świecie salami koncertowymi. W wieku 12 lat, jako finalista pierwszego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rio de Janeiro, otrzymał stypendium od prezydenta Brazylii, dzięki któremu rozpoczął naukę w Wiedniu u Bruna Seidlhofera, nauczyciela Friedricha Guldy. Mając 19 lat, Freire otrzymał medal Dinu Lipattiego w Londynie, a następnie zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Vianna da Motta w Lizbonie. W wieku 23 lat, gdy debiutował w Londynie, The Times nazwał go „Młodym lwem klawiatury".

Rok później, po jego debiucie w Nowym Jorku z Filharmonią Nowojorską, Time Magazine uznał Freira za „jednego z najbardziej ekscytujących pianistów tego i każdego innego stulecia". Od tego czasu Freire występował z wieloma światowej sławy dyrygentami takimi, jak Valery Gergiev, Yuri Temirkanov, Seiji Ozawa, Pierre Boulez, Riccardo Chailly, Charles Dutoit, Eugen Jochum, André Previn, Lorin Maazel, Rudolf Kempe, Rafael Kubelik, David Zinman, Kurt Masur i Colin Davis. Grał z największymi orkiestrami filharmonii w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Izraelu, a także z zespołami Amsterdam Concertgebouw, Leipzig Gewandhaus oraz orkiestrami z Monachium, Paryża, Tokio, Sankt Petersburga (razem z Mariinskym), Wiednia, Bostonu, Filadelfii, Cleveland, Los Angeles, Chicago i Montrealu. Nelson Freire nagrywa wyłącznie dla wytwórni Decca.

Szczegóły spektaklu

Koncert symfoniczny - Peter Donohoe, Olli Mustonen, Plamena Mangova, Sinfonia Varsovia, José Maria Florêncio

Koncert

W PROGRAMIE:

Witold Maliszewski:
Koncert fortepianowy b-moll op. 29

Ignacy Jan Paderewski:
Fantazja polska gis-moll op. 19 (Fantaisie polonaise sur des thèmes originaux)

Piotr Iljicz Czajkowski:
I Koncert fortepianowy b-moll op. 23

Szczegóły spektaklu

Koncert symfoniczny - Leif Ove Andsnes, Bergen Philharmonic Orchestra, Ed Gardner

Koncert

W PROGRAMIE:

Ignacy Jan Paderewski:
Uwertura Es-dur

Benjamin Britten:
Koncert fortepianowy op. 13

Jean Sibelius:
II Symfonia D-dur op. 43

Fryderyk Chopin / Benjamin Britten:
Grande Valse Brillante Es-dur op. 18

Szczegóły spektaklu

Koncert symfoniczny - Vadym Kholodenko, Ludmil Angelov, Sinfonia Varsovia, Jacek Kaspszyk

Koncert

W PROGRAMIE:

Ferenc Liszt:
Salve Polonia

Aleksandr Skriabin:
Koncert fortepianowy fis-moll op. 20

Maurycy Moszkowski:
Koncert fortepianowy h-moll

Szczegóły spektaklu

Koncert symfoniczny - Dang Thai Son, Sinfonia Varsovia, Jacek Kaspszyk

Koncert

W PROGRAMIE:

Ignacy Jan Paderewski:
Utwory na fortepian solo
Koncert fortepianowy a-moll op. 17

Szczegóły spektaklu

Koncert symfoniczny - Anna Maria Staśkiewicz, Russian National Orchestra, Mikhail Pletnev

Koncert

W PROGRAMIE:

Mieczysław Karłowicz:
Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Poemat symfoniczny “Stanisław i Anna Oświęcimowie” op. 12
Smutna opowieść op. 13

Szczegóły spektaklu

Recital fortepianowy - Marc-André Hamelin

Koncert

W PROGRAMIE:

Henri Herz:
Wariacje na temat „Non più mesta” z opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego

Maria Szymanowska:
Polonez f-moll
Etiuda C-dur
Nokturn B-dur

Fryderyk Chopin:
Polonez-fantazja As-dur op. 61
Scherzo E-dur op. 54

Robert Schumann:
Fantazja C-dur op. 17

Szczegóły spektaklu