Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

6,7 / 10

Muzeum Wódki - Wystawa stała

Wystawa stała Muzeum podzielona jest na galerie, opisujące i ilustrujące główne okresy w dziejach produkcji wódki w Polsce.

W sali „Początek” zwiedzający poznają trzy wielkie nazwiska z początków krajowego przemysłu spirytusowego, aż do drugiej wojny światowej, wyznaczające najwyższe standardy produktów: lwowskiej rodziny Baczewskich (1782), rodziny Potockich z Łańcuta (1784) oraz Jakoba Haberfelda z Oświęcimia (1804).

Galeria „Rozkwit i Zmierzch” poświęcona została drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku – czyli jednemu ze „złotych okresów” produkcji wódki, ale także wprowadzenia reklamy od bardzo ozdobnych i zróżnicowanych karafek po bogato ilustrowane etykiety. Ta przestrzeń to również czasy II Rzeczpospolitej i nowej dynamiki w rozwoju gorzelnictwa okraszonej obecnością państwa pod postacią Państwowego Monopolu Spirytusowego, ale również jego brutalnemu zmierzchowi naznaczonemu II wojną światową.

W trzeciej galerii Muzeum nazwanej „Wódka i szkło” znajdziemy przekrój szklanych i srebrnych kieliszków oraz karafek, których przekrój czasowy i terytorialny przybliży zwiedzającemu kulturę konsumpcji wódki. Dodatkową atrakcją są odwzorowane graficznie wieże rektyfikacyjne połączone z precyzyjnym multimedialnym spektaklem opowiadającym jak powstaje wódka.

Kolejnym krokiem wykonanym przez zwiedzającego będzie wizyta w galerii „Przedwojenne alkohole”, kryjącej największe skarby Muzeum – pełne butelki historycznych alkoholi wraz z szyldami dawnych fabryk.

Dalsze zwiedzanie prowadzi do przestrzeni „PRL” wypełnionej grafikami i szyldami oraz kolekcją szkła wyprodukowanego przez firmę KROSNO, najstarszą hutę szkła w Polsce.

„Sztuka barmańska”, następna galeria, zaprezentuje obiekty związane z historią tworzenia koktajli oraz da możliwość degustacji wybranych wódek według preferencji gości.

Każdy zwiedzający MUZEUM WÓDKI otrzymuje, w ramach zakupionego biletu wstępu, 25% zniżkę na lunch w Restauracji ELIXIR (od poniedziałku do piątku od 12 do 16) oraz zniżkę w takiej samej wielkości na wybrany koktajl w THE ROOTS BAR & MORE.

Opinie naszych widzów (15)

 • 10,0/ 10

  wystawa fajna choć przydałoby się więcej multimediów, natomiast degustacja na końcu zwiedzania rewelacja:)

  r......@....pl / 05 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Muzeum faktycznie małe, ale pełne imponujących zbiorów. Bardzo ciekawa degustacja i jeśli ktoś zwiedza wg. przewodnika, to na pewno spędzi tam sporo czasu i wyjdzie z ciekawą wiedzą.

  zu.....@gm...il.com / 25 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Super,napewno przyjde jeszcze raz. Swietna wystawa duzo wiadomosci no i pani ktora opowiadala miala duzo wiadomosci i dar przekazania informacji.Wszystko

  ew.....@gm...il.com / 24 grudnia 2018

 • 10,0/ 10

  Piękne zbiory, niesamowity klimat, kawał historii. Pan odpowiedzialny za część degustacyjną to człowiek z pasją a nie przypadkowa osoba. Polecam.

  qb.....@gm...il.com / 17 września 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo sympatyczna obsługa. Pan, który nas oprowadzał posiadał bardzo dużą wiedzę i ciekawie opowiadał. Chętnie polecę to miejsce innym. Na plus był też fakt, iż mimo że usunęłam przypadkiem bilety z telefonu , Pan nie rozbił z tego problemu i rezerwacja przebiegła prawidłowo.

  we.....@gm...il.com / 08 sierpnia 2018

Muzeum Wódki

Misja: Od ponad czterech stuleci wódka stanowi jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie, przedmiot fascynacji, obsesji i uniesień, wywierający znaczny wpływ na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze, a także na wizerunek kraju za granicą. Misją Muzeum Wódki jest udokumentowanie oraz prezentacja tego fenomenu, w całej wielobarwności i złożoności zagadnień związanych z najważniejszym produktem alkoholowym świata.

Wizja: Muzeum prezentuje dzieje wódki, począwszy od podjęcia jej nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r. aż po czasy współczesne. Muzeum pozwala również na zdobycie wartościowego doświadczenia osobistego poprzez umożliwienie degustacji najlepszych, starannie wyselekcjonowanych gatunków szlachetnego trunku.

Kolekcja: Unikalna w skali świata kolekcja Muzeum Wódki powstała w wyniku połączenia gromadzonych przez ponad 20 lat przebogatych zbiorów Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Jej uzupełnienie stanowią eksponaty ofiarowane lub użyczone przez producentów alkoholu, instytucje, muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy. Obiekty prezentowane będą w formie stałych i okresowych wystaw oraz przy okazji wykładów, warsztatów i zajęć edukacyjnych.

Muzeum Wódki przy Placu Teatralnym w Warszawie to jeden z najciekawszych konceptów muzealnych w Europie, obowiązkowa atrakcja na turystycznej mapie Warszawy.

Adres i dojazd

ul. Wierzbowa 11 (wejście od ul. Canaletta)
00-094 Warszawa

http://muzeumwodki.pl/