Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Wódki - Wystawa stała - zdjęcie

Średnia ocena

21 oddanych głosów

6.0 / 10

Muzeum Wódki - Wystawa stała

Wystawa stała Muzeum podzielona jest na galerie, opisujące i ilustrujące główne okresy w dziejach produkcji wódki w Polsce.

W sali „Początek” zwiedzający poznają trzy wielkie nazwiska z początków krajowego przemysłu spirytusowego, aż do drugiej wojny światowej, wyznaczające najwyższe standardy produktów: lwowskiej rodziny Baczewskich (1782), rodziny Potockich z Łańcuta (1784) oraz Jakoba Haberfelda z Oświęcimia (1804).

Galeria „Rozkwit i Zmierzch” poświęcona została drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku – czyli jednemu ze „złotych okresów” produkcji wódki, ale także wprowadzenia reklamy od bardzo ozdobnych i zróżnicowanych karafek po bogato ilustrowane etykiety. Ta przestrzeń to również czasy II Rzeczpospolitej i nowej dynamiki w rozwoju gorzelnictwa okraszonej obecnością państwa pod postacią Państwowego Monopolu Spirytusowego, ale również jego brutalnemu zmierzchowi naznaczonemu II wojną światową.

W trzeciej galerii Muzeum nazwanej „Wódka i szkło” znajdziemy przekrój szklanych i srebrnych kieliszków oraz karafek, których przekrój czasowy i terytorialny przybliży zwiedzającemu kulturę konsumpcji wódki. Dodatkową atrakcją są odwzorowane graficznie wieże rektyfikacyjne połączone z precyzyjnym multimedialnym spektaklem opowiadającym jak powstaje wódka.

Kolejnym krokiem wykonanym przez zwiedzającego będzie wizyta w galerii „Przedwojenne alkohole”, kryjącej największe skarby Muzeum – pełne butelki historycznych alkoholi wraz z szyldami dawnych fabryk.

Dalsze zwiedzanie prowadzi do przestrzeni „PRL” wypełnionej grafikami i szyldami oraz kolekcją szkła wyprodukowanego przez firmę KROSNO, najstarszą hutę szkła w Polsce.

„Sztuka barmańska”, następna galeria, zaprezentuje obiekty związane z historią tworzenia koktajli oraz da możliwość degustacji wybranych wódek według preferencji gości.

*Godziny otwarcia muzeum:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek – Niedziela: 13 – 21

Ostatnie wejście do muzeum możliwe jest o godz. 20:15.

Każdy zwiedzający MUZEUM WÓDKI otrzymuje, w ramach zakupionego biletu wstępu, 25% zniżkę na lunch w Restauracji ELIXIR (od poniedziałku do piątku od 12 do 16) oraz zniżkę w takiej samej wielkości na wybrany koktajl w THE ROOTS BAR & MORE.

Opinie naszych widzów (10)

 • 10.0/ 10

  Piękne zbiory, niesamowity klimat, kawał historii. Pan odpowiedzialny za część degustacyjną to człowiek z pasją a nie przypadkowa osoba. Polecam.

  qb.....@gm...il.com / 17 September 2018

 • 10.0/ 10

  Bardzo sympatyczna obsługa. Pan, który nas oprowadzał posiadał bardzo dużą wiedzę i ciekawie opowiadał. Chętnie polecę to miejsce innym. Na plus był też fakt, iż mimo że usunęłam przypadkiem bilety z telefonu , Pan nie rozbił z tego problemu i rezerwacja przebiegła prawidłowo.

  we.....@gm...il.com / 08 August 2018

 • 10.0/ 10

  Bardzo mili oprowadzajacy i prowadzacy degustacje

  a......@ya...oo.com / 01 August 2018

 • 7.0/ 10

  Wystawa sama w sobie ciekawa. Jednak organizacja leży, przy wejściu nie ma informacji gdzie iść żeby odebrać bilety. Nikt nie wita zwiedzających. Trafiliśmy na grupę z zagranicy i przy degustacji to na nich postawiony był priorytet. Nam kazano stanąć z boku, co było średnio miłe.

  an.....@ou...ok.com / 10 June 2018

 • 6.0/ 10

  zamiast druku do czytania- e-book , w ogole poza degustacją troche mało ciekawe

  ju.....@gm...il.com / 09 October 2018

Muzeum Wódki

Misja: Od ponad czterech stuleci wódka stanowi jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie, przedmiot fascynacji, obsesji i uniesień, wywierający znaczny wpływ na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze, a także na wizerunek kraju za granicą. Misją Muzeum Wódki jest udokumentowanie oraz prezentacja tego fenomenu, w całej wielobarwności i złożoności zagadnień związanych z najważniejszym produktem alkoholowym świata.

Wizja: Muzeum prezentuje dzieje wódki, począwszy od podjęcia jej nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r. aż po czasy współczesne. Muzeum pozwala również na zdobycie wartościowego doświadczenia osobistego poprzez umożliwienie degustacji najlepszych, starannie wyselekcjonowanych gatunków szlachetnego trunku.

Kolekcja: Unikalna w skali świata kolekcja Muzeum Wódki powstała w wyniku połączenia gromadzonych przez ponad 20 lat przebogatych zbiorów Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Jej uzupełnienie stanowią eksponaty ofiarowane lub użyczone przez producentów alkoholu, instytucje, muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy. Obiekty prezentowane będą w formie stałych i okresowych wystaw oraz przy okazji wykładów, warsztatów i zajęć edukacyjnych.

Muzeum Wódki przy Placu Teatralnym w Warszawie to jeden z najciekawszych konceptów muzealnych w Europie, obowiązkowa atrakcja na turystycznej mapie Warszawy.

Adres i dojazd

ul. Wierzbowa 11 (wejście od ul. Canaletta)
00-094 Warszawa

http://muzeumwodki.pl/