WYKŁAD ONLINE | Powojenna odbudowa kościołów na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Karolina Mętrak. BudujeMY! - zdjęcie

WYKŁAD ONLINE | Powojenna odbudowa kościołów na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Karolina Mętrak. BudujeMY!

Dokonany w 1945 roku bilans strat materialnych w Warszawie był nie tylko podsumowaniem sześciu lat działań wojennych, ale też zamknięciem blisko ośmiuset letniej historii miasta. Zniszczenia ogólnej kubatury zabudowy wyniosły ponad 70%. Zniszczenia obiektów zabytkowych, w tym kościołów – aż 90%.

Na wykładzie opowiemy historię odbudowy kościołów Warszawy, w szczególności na Starym i Nowym Mieście, oraz zaznajomienie słuchaczy z historią Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Warszawy – instytucji, która odbudowywała Warszawę na linii jej zabudowy sakralnej.

Prowadząca: Karolina Mętrak – doktorantka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i pracowniczka Archiwum Archidiecezji Warszawskiej. Pracę doktorską pt. Spór o krzyż w panoramie miasta. Miejsce budownictwa sakralnego w relacjach między państwem a Kościołem, 1945–1989 przygotowuje pod kierunkiem dr. hab. Pawła Skibińskiego.

https://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/budujemy-powojenna-odbudowa-kosciolow-na-starym-i-nowym-miescie-w-warszawie/

Wykład odbędzie się w ramach programu „BudujeMy!”, który upamiętnia 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej.

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.

https://muzeumwarszawy.pl/budujemy-rocznica-odbudowy-warszawy/

Czas trwania: 75 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.