WYKŁAD ONLINE | Muzeum Kultury Polskiej czy Ośrodek Turystyczny dla Młodzieży – niezrealizowane pomysły na Zamek Królewski. Dr Łukasz Bukowiecki. BudujeMY! - zdjęcie

WYKŁAD ONLINE | Muzeum Kultury Polskiej czy Ośrodek Turystyczny dla Młodzieży – niezrealizowane pomysły na Zamek Królewski. Dr Łukasz Bukowiecki. BudujeMY!

Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie ze zniszczeń wojennych rozpoczęła się w latach 80., jednak rozważania nad jego funkcją i formą miały początek o wiele wcześniej, bo już w latach 40. XX wieku. Czy wiesz, że na Zamku planowano umieścić siedzibę władz państwowych, a według innego pomysłu Ośrodek Turystyczny dla Młodzieży?

W czasie wykładu przedstawimy niewykonalne, niepotrzebne lub wręcz niepożądane pomysły na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Poszukamy nieoczywistych śladów tych niezrealizowanych koncepcji i odwołań do nich – obecnych zarówno w samym Zamku, jak i w innych miejscach w Warszawie i poza nią.

Prowadzący: dr Łukasz Bukowiecki – kulturoznawca, socjolog kultury, historyk muzealnictwa. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniony w grancie European Colonial Heritage Modalities in Entangled Cities (ECHOES) finansowanym z programu Horyzont 2020. Zajmuje się badaniami dziedzictwa kulturowego, pamięci społecznej i kultur miejskich. W styczniu 2019 r. w Instytucie Kultury Polskiej UW obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na temat niezrealizowanych przedsięwzięć muzealnych w Warszawie w XX wieku. Autor książki Czas przeszły zatrzymany. Kulturowa historia skansenów w Szwecji i w Polsce (Warszawa 2015).

https://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/budujemy-muzeum-kultury-polskiej-czy-osrodek-turystyczny-dla-mlodziezy-niezrealizowane-pomysly-na-zamek-krolewski/

Wykład odbędzie się w ramach programu „BudujeMy!”, który upamiętnia 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej.

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.

https://muzeumwarszawy.pl/budujemy-rocznica-odbudowy-warszawy/

Czas trwania: 75 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.