BudujeMY! Wykład dr Małgorzaty Szafrańskiej pt. Ogrody Zamku Królewskiego – w gąszczu powojennych ideologii i doktryn konserwatorskich | WYKŁAD ONLINE - zdjęcie

BudujeMY! Wykład dr Małgorzaty Szafrańskiej pt. Ogrody Zamku Królewskiego – w gąszczu powojennych ideologii i doktryn konserwatorskich | WYKŁAD ONLINE

Losy Zamku Królewskiego i losy zamkowego ogrodu nie były takie same. W czasie II wojny światowej Zamek zniknął z powierzchni ziemi, a ogród przetrwał. Wiódł potem własne życie, kilkakrotnie niszczony i urządzany na nowo. Jako element reprezentacyjnej panoramy stolicy od strony Wisły, stawał się celem rozmaitych ideologicznych zabiegów.

Otwarcie ogrodu dla publiczności w 2019 roku można uznać za ostateczne zakończenie odbudowy Zamku. Forma, jaką ogród uzyskał, jest wynikiem ewolucji projektów konserwatorskich i ich częściowych realizacji. Ten wieloletni proces, pokazujący rozmaite podejścia konserwatorów zabytków do przeszłości (i przyszłości) tego ogrodu, doprowadził do jego obecnej, efektownej formy.

Forma ta daleko odbiega od standardów traktowania zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Postaramy się ustalić, jakie są tego przyczyny i na czym polega historyczna wartość ogrodu, po którym wreszcie – po latach oczekiwań – możemy spacerować.

Prowadząca: dr Małgorzata Szafrańska – była wieloletnim kustoszem Zamku Królewskiego w Warszawie. Jest autorką wystawy “Ogród. Forma-Symbol-Marzenie” (1999, Nagroda Sybilli) poświęconej europejskiej sztuce ogrodowej od starożytności do dziś. Zajmując się projektem rewaloryzacji zamkowego ogrodu, napisała jego pierwszą monografię Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (2017, dwukrotnie nagrodzoną). W swoich badaniach najwięcej uwagi poświęca ogrodom renesansowym, barokowym i dziewiętnastowiecznym, a spośród swych książek najbardziej lubi Ogrodników – eseje poświęcone istocie zjawiska ogrodu. Wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Rady Redakcyjnej “Studies in the History of Gardens & Designed Landscapes”.

Wykład odbędzie się w ramach programu „BudujeMy!”, który upamiętnia 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej.

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.

https://muzeumwarszawy.pl/budujemy-rocznica-odbudowy-warszawy/

Czas trwania: 75 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.