Muzeum Warszawskiej Pragi

ul. Targowa 50/52
03-733 Warszawa

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, to placówka chroniąca i propagująca dziedzictwo całego obszaru prawobrzeżnej Warszawy, jedno z pierwszych w historii miasta muzeów zlokalizowanych na prawym brzegu Wisły. Zostało zlokalizowane na prawym brzegu Wisły, przy ul. Targowej 50/52, w jednych z najstarszych zachowanych obiektów mieszkalnych na terenie prawobrzeżnej Warszawy.

Adresaci działań muzeum to: mieszkańcy zarówno prawobrzeżnej Warszawy, jak i całego miasta, którego częścią dziedzictwa jest strona praska, w tym między innymi środowiska lokalne, środowiska twórcze działające na prawym brzegu Wisły, turyści odwiedzający miasto, placówki edukacyjne na terenie miasta (szkoły wszystkich poziomów), środowiska naukowe miasta i kraju (przede wszystkim varsavianiści), środowiska żydowskie, rodzime i emigracyjne, odwiedzające stolicę. W kompleksie muzealnym znajdują się bowiem odrestaurowane sale modlitewni żydowskich.

Muzeum czynne we wtorek, środę, piątek, sobotę i niedzielę od godz. 10.00 do godz. 18.00 i w czwartek od godz. 10.00 do godz. 20.00 (ostatni zwiedzający mogą wejść do muzeum na 30 min. przed jego zamknięciem).

Muzeum Warszawskiej Pragi - Wystawa stała i Wystawa czasowa

Wystawa

WYSTAWA STAŁA

Wystawa stała to opowieść o prawobrzeżnej Warszawie poprowadzona na wiele sposobów. W Sali Historii Pragi wędrujemy wzdłuż osi czasu, poznając dzieje miasta od XVI wieku do dziś – w oparciu o miedzioryty, obrazy, fotografie i multimedia. Uwagę przykuwa tu wielka makieta Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa prezentująca ich wygląd z drugiej połowy XVIII wieku.

Znajdująca się piętro wyżej Sala Targu Praskiego, z aranżacją nawiązującą do tradycji handlowych tej części Warszawy, pokazuje eksponaty i multimedia związane z lokacją Pragi, tutejszymi bazarami i targami, rzemiosłem, przemysłem, aktywnościami społecznymi, sposobami spędzania wolnego czasu i infrastrukturą. Tu zobaczymy prawdziwą laskę do mierzenia konia w kłębie, maszynę do robienia kajzerek, fotografie ukazujące bogate życie społeczne, sportowe i rekreacyjne mieszkańców.

Zabytkowe piwnice Muzeum pełne są instalacji artystycznych. Starsi wspomną tu koncert Steviego Wondera na Stadionie Dziesięciolecia, młodszych zadowolą współczesne rytmy. Potem wszyscy zasłuchają się w Archiwum Historii Mieszkańców – anegdotach opowiadanych przez prażan. Interesującym zabytkiem są też odkryte na miejscu sale starych żydowskich modlitewni z zachowanymi malowidłami ściennymi.

Wizytę warto zakończyć na tarasie widokowym – z góry Praga wygląda zupełnie inaczej.


WYSTAWA CZASOWA - Co słychać na Pradze?

Wystawa czynna od 16 listopada 2017 roku do 15 kwietnia 2018 roku.

Posłuchasz, dotkniesz, powąchasz. Nowa wystawa “Co słychać na Pradze?” już jest dla wszystkich, choć jest tworzona z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Z pewnością będzie to okazja, by spróbować inaczej niż na co dzień poznać przestrzeń miasta.

Już od 16 listopada zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Warszawskiej Pragi. „Co słychać na Pradze?” to dźwiękowy portret prawobrzeżnej Warszawy. Właściwie to szkic do portretu, bo ten projekt można rozwijać, pogłębiać i aktualizować. Inspiracją były internetowe mapy dźwiękowe. W muzeum możemy przecież wzbogacić dźwięk o związane z nim przedmioty! Tym razem wszystkiego można dotykać. A gdyby jeszcze dodać zapachy?

Kuratorka wystawy jest z wykształcenia i doświadczenia dziennikarzem radiowym. Jak twierdzi: „myśli uszami”. Dostrzega dźwiękowe „tło” miasta, kojarzy miejsca z ich brzmieniem. Chce wiedzieć, co słyszy. Chciałaby, żeby inni – Goście wystawy – spróbowali poznać Pragę z takiej perspektywy.

Wystawa “Co słychać na Pradze?” w Muzeum Warszawskiej Pragi jest dla wszystkich, bo wzrok nie jest na niej niezbędny. Każdy może się tu czegoś nauczyć: o mieście, o sobie, o innych. Ekspozycję stworzono przy użyciu narzędzi ułatwiających jej odbiór przez osoby niewidome i niedowidzące. Jest także dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oto wszystkie osoby i instytucje, które pozwoliły na nagrania i zdecydowały się udostępnić niezwykłe eksponaty do dotykania:

Fundacja PBG, Pan Dariusz Czop i Tramwaje Warszawskie, LOTTE Wedel, Galeria Wileńska, Pszczelarium, Szpital Praski, Parafia Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana, Parafia Katedralna św. Marii Magdaleny, Teatr Baj, Teatr Powszechny, Teatr Rampa, Pożar w Burdelu, pub Łysy Pingwin, Pan Andrzej Renes, Pan Marek Sułek, Warszawski Ogród Zoologiczny, Orkiestra Sinfonia Varsovia. Niektóre dźwięki pozyskaliśmy za zgodą i dzięki uprzejmości Instytutu Muzyki i Tańca – twórcy aplikacji Orkiestrownik, Organizacji UEFA i Archiwum Polskiego Radia.

WYSTAWA CZASOWA - Świętuję na Pradze

Wystawa czynna od 15 grudnia 2017 roku do 15 marca 2018 roku.

Jest to nowa wystawa Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi. W 2017 roku zespół Muzeum Warszawskiej Pragi badał, które święta są najbliższe Prażanom? Czy mamy własne, lokalne, święta? Jak celebrujemy ważne chwile? Wystawa „Świętuję na Pradze” to wybrane fragmenty z wielu relacji historii mówionej. Posłuchajcie o rodzinnych niedzielach, zabawach w gronie sąsiadów, obrzędach harcerzy i świętach państwowych. A przede wszystkim o Bożym Narodzeniu, które wspominamy najchętniej i najcieplej.

Nagrania prowadzili: Matylda Kuczyńska, Julia Machnowska, Monika Wesołowska, Kamila Zacharuk i Błażej Culepa Zadanie pn. Projekt badawczy i popularyzatorski Archiwum Historii Mówionej: „Świętuję na Pradze” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kultura ludowa i tradycyjna.

WYSTAWA CZASOWA - Tarchomin '80

Wystawa czynna od 18 października 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku.

Ta wystawa to debiut. Szkoda, że pośmiertny. Prezentowane na wystawie fotografie Wiesława Antosika (1938-2013), absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, operatora TVP oraz mieszkańca bloku przy ul. Antalla na warszawskim Tarchominie nie są wyłącznie kronikami domowymi. W latach 80. XX wieku Antosik uwieczniał świat na czarno-białych kliszach. Wybrane kadry możemy oglądać na ekspozycji przygotowanej przez Fundację AVE. To opowieść o Tarchominie, którego nie ma. I o rewolucji. Bo Wiesław Antosik uwiecznił moment, kiedy to na teren osady, między pola i lasy, zaczęło wdzierać się miasto.

Wiesław Antosik urodził się 24 kwietnia 1938 r. w Łodzi. Pasję filmową rozwijał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej na Wydziale Operatorskim. Po ukończeniu studiów w 1966 r. związał się zawodowo z Telewizją Polską, gdzie pracował do 1993 r. Realizował zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz seriali telewizyjnych, m.in. “Jak błyskawica”, “Przerwany lot”, “Dr Kawka”, “Teatr przy Placu Grzybowskim”, Za horyzontem”, “Gazeta rodzinna”. Pisał też scenariusze do filmów dla dzieci (“Dynia”, “Sputnikowy western”, “Tomek i pies”). Prywatnie zajmował się także fotografią i malarstwem. Zmarł 18 kwietnia 2013 r. w wieku 75 lat.

Szczegóły spektaklu