Zupełnie inna bajka. Warsztaty teatralne online - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

9,5 / 10

Zupełnie inna bajka. Warsztaty teatralne online

Młodzież w wieku 11-14 lat zapraszamy na warsztaty teatralne w kameralnej grupie, podczas których poznać można będzie warsztat aktorski, pracując z własnym ciałem, głosem i emocjami, a także z przedmiotem jako rekwizytem teatralnym.

Na warsztatach pobawicie się w teatr online / teatr w domu. Będziecie wykonywać ćwiczenia aktorskie i brać udział w procesie tworzenia scenariusza (teatr w procesie). Jeśli się zgodzicie, przy obecności i wsparciu prowadzącej, stworzycie teatr o Was, dla Was. To Wy wykreujecie swoich bohaterów, wyposażycie ich w umiejętności, osobowości, moce, życia i atrybuty. Nie będziecie recytować bajki, nie dostaniecie na pierwszym spotkaniu gotowego scenariusza do "wykucia". Będziemy pracować na zaproponowanych tekstach, po to, aby poszukać w nich Was i Waszego świata. Wykorzystamy opowieść jako formę prezentacji naszej bajki, a w miarę zainteresowania czy potrzeby użyjemy do tego przedmiotu. Czeka nas sporo ciekawej pracy, zabawy i improwizacji oraz efekt, którego jeszcze nie znamy.

TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ:

12 kwietnia - "Był sobie król"

Dawniej w bajkach bohaterami bywali królowie, księżniczki, rycerze, smoki. Na pierwszym spotkaniu poznamy lepiej siebie, nasze umiejętności i możliwości. Wspólnie poszukamy nazwy dla naszej grupy teatralnej. Na chwilę wcielimy się w postać króla, bo czyż nie każdy chce się czuć najważniejszy? Poćwiczymy głos i ciało oraz zastanowimy się, jak możemy je wykorzystać do opowiedzenia naszej historii online.

19 kwietnia - "Przy biurku"

Obecnie spędzamy sporo czasu przy własnym biurku albo w łóżku. Na drugim spotkaniu zastanowimy się nad wykorzystaniem domowej przestrzeni do przedstawienia historii i narzędzi, których użyjemy. Tylko od naszej wyobraźni zależeć będzie, czy łóżko stanie się suknią, biurko - człowiekiem, kosz - kimś mądrym, a drukarka - głupim. Ponownie poćwiczymy ciało i głos.

26 kwietnia - "Zabiegi lecznicze"

Co nas teraz uwzniośla, wzbogaca, cieszy, trapi? Na trzecim spotkaniu porozmawiamy o temacie naszego spektaklu i jego bohaterze, któremu, być może, nadamy tytuł. Rozczytamy wybrane teksty, aby ostatecznie wybrać z nich strofy i hasła, które nas dotyczą. Tak powstanie pierwsza wersja scenariusza, dostosowana do potrzeb uczestników warsztatów. Połączymy nabyte umiejętności w pracy nad ciałem i głosem z pracą młodego aktora z emocjami.

10 maja - "Być wolnym"

Jak opowiedzieć własną historię? Na czwartym spotkaniu, dobrze rozgrzani i wyposażeni w nowe umiejętności, pobawimy się tekstem. Stworzymy opowieści, do których użyjemy bajek i przedmiotów codziennego użytku. Sprawdzimy, jak nasze umiejętności aktorskie wyposażają nas do ciekawego, teatralnego opowiedzenia pewnej historii, i czy warto stawiać granice, a jeśli tak, to gdzie?

17 maja - "Odwaga"

Czego potrzebuję, aby opowiedzieć i przedstawić swoją historię? Na piątym spotkaniu porozmawiamy o odwadze, mądrości i sprawiedliwości. Czy wizja tych cnót, widoczna m.in. we wnętrzach Pałacu na Wyspie, zgadza się z naszą wizją? Będziemy ćwiczyć role i złożymy spektakl w prawie ostateczne, wspólne dzieło. W miarę możliwości zadbamy o oprawę muzyczną finalnej formy przedstawienia.

24 maja - "Festyn w parku"

Teatr na scenie / w parku / w domu? Na szóstym, ostatnim spotkaniu przedstawimy naszą teatralną opowieść, efekt pracy online, o tym, co jest dla Was ważne. Wielki finał, poprzedzony próbą generalną, stanowić będzie rezultat wspólnego opracowania "Zupełnie innej bajki", czy to w formie nagrania, czy też spektaklu na żywo w przestrzeni Łazienek Królewskich.

Zasady naboru do grupy: nie trzeba mieć przygotowania ani doświadczenia teatralnego, wystarczą dobre chęci i entuzjazm do pracy w zespole teatralnym; po zgłoszeniu uczestnictwa poprosimy o przesłanie krótkiego filmu z nagraniem (wykonanym np. telefonem) scenki inspirowanej zdaniem: "Dobrze to czasem być i małą" z bajki Ignacego Krasickiego pt. "Rybka mała i szczupak"

Prowadząca: Lidia Iwanowska – Szymańska

Lidia Iwanowska-Szymańska - pisarka, opowiadaczka, aktorka, tłumaczka języka angielskiego i animatorka kultury. Autorka scenariuszy i reżyserka spektakli interaktywnych dla dzieci, m.in. "Misja Taurus 1777", "Codziennie świeże wypieki", "Mam w sobie coś" i "Helenko!". Aktorka w Teatrze Bez Przesady. Absolwentka Literatury i książki dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności oraz Szkoły Mistrzów na Uniwersytecie Warszawskim, słuchaczka Laboratorium nowych praktyk teatralnych na Uniwersytecie SWPS.

Bilety w sprzedaży do 9 kwietnia godz.17:00

Regulamin warsztatów dostępny jest na stronie --> KLIKNIJ TUTAJ

Czas trwania: 120 minut

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Świetne warsztaty dla młodzieży, potrzebne w tych czasach.

    do.....@....pl / 27 kwietnia 2021

  • 9,0/ 10

    Zajecia byly świetne!.Szczegolnie spodobalo mi sie tworzenie historii.

    ka.....@po...ta.onet.pl / 13 kwietnia 2021

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.