Wykład prof. dr. hab. Antoniego Ziemby - zdjęcie

Wykład prof. dr. hab. Antoniego Ziemby

„Rembrandt i uczniowie. Jak powstawały obrazy w warsztacie mistrza”

Wykład prof. dr. hab. Antoniego Ziemby* w Pałacu na Wyspie 8 czerwca o godz. 18.00

Z okazji prezentacji w Łazienkach Królewskich słynnego obrazu "Jeździec polski" Rembrandta, zapraszamy na wykład poświęcony wielkiemu holenderskiemu mistrzowi. Tym razem posłuchamy o sposobie, w jaki działała pracownia Rembrandta i jego uczniów.

Wykład prof. dr. hab. Antoniego Ziemby dedykowany jest pamięci prof. Ernsta van de Weteringa (1938-2021). Niedawno zmarły holenderski historyk sztuki, długoletni szef Rembrandt Research Project i główny autor monumentalnego Corpus of Rembrandt Painting (1982-2016), nie bez racji zwany "papieżem światowej rembrandtologii", był tym uczonym, który po latach żywych sporów i polemik, przesądził autorstwo "Jeźdźca polskiego" na rzecz samego Rembrandta, nie zaś, jak sugerowano, któregoś z jego uczniów.

Van de Wetering ustanowił nowy, modelowy, uściślony w badaniach technologicznych, kanon malarskich dzieł Rembrandta i jego najbliższych uczniów oraz nowy sposób widzenia trybów, w jakich odbywała się produkcja obrazów w pracowni mistrza. Dzięki jego badaniom wiemy dziś znacznie dokładniej, jaki profil miała ta pracownia (czy była tylko tradycyjnym warsztatem szkoleniowym dla czeladników, czy może rodzajem prywatnej akademii, czy przedsiębiorstwem zyskownej produkcji obrazów i handlu nimi, prowadzonych w ścisłej współpracy kierownika i pomocników); jak i czego Rembrandt uczył młodych adeptów sztuki malarskiej; czy był preceptorem surowym, wymagającym i apodyktycznym, czy też promował indywidualną kreatywność swych uczniów; czy każdy "rembrandtysta" był naprawdę jego warsztatowym wychowankiem.

Do oglądania obrazu "Jeździec polski" w Pałacu na Wyspie zapraszamy przed wykładem od godz. 17.30. Po wykładzie nie będzie możliwości zwiedzania wystawy.

*Prof. dr hab. Antoni Ziemba - pracownik Instytutu Historii Sztuki, profesor w Katedrze Historii Sztuki Dawnej. W latach 1991-2019 pracownik i kurator Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor książek o sztuce niderlandzkiej i holenderskiej (m.in. "Iluzja a realizm. Gra z widzem w sztuce holenderskiej 1580-1660"), niegdysiejszy uczeń i współpracownik van de Weteringa.

Cykl wykładów towarzyszy wystawie „Królewski Rembrandt. Jeździec polski z kolekcji The Frick Collection w Nowym Jorku” (6 maja – 7 sierpnia). Cykl obejmuje cztery spotkania. Więcej informacji na naszej stronie: -- > KLIKNIJ TUTAJ

Czas trwania: 60 minut

Opinie naszych widzów (2)

  • 1,0/ 10

    Poza fatalnym wykładowcą i beznadziejnym wykładem spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane. Była możliwość obejrzenia obrazu we wspaniałych okolicznościach. Jak zwykle miło, sympatycznie, elegancko!

    el.....@po...ta.fm / 10 czerwca 2022

  • 1,0/ 10

    Wykład nie był ciekawy skoro był czytany z kartki. Moje wielkie rozczarowanie! I nie tylko moje, bo też moich pięciu koleżanek. Być może wykładowca ma wielką wiedzę i dobrze pisze, ale mówić zupełnie nie umie. Nie nadaje się na żaden wykład. Współczuję studentom!

    el.....@po...ta.fm / 10 czerwca 2022

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet