Wykład dr. Seweryna Malawskiego - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Wykład dr. Seweryna Malawskiego

"Zjadł ten koń przez bytność swoją u mnie…" - królewska kolekcja roślin cytrusowych i wymiana jej części na obraz Jeździec polski Rembrandta van Rijna". Wykład dr. Seweryna Malawskiego* w Pałacu na Wyspie 15 czerwca o godz. 18.00

Z okazji prezentacji w Łazienkach Królewskich słynnego obrazu "Jeździec polski" Rembrandta zapraszamy na wykład poświęcony wielkiemu holenderskiemu mistrzowi. Tym razem posłuchamy o okolicznościach nabycia przez Stanisława Augusta tego dzieła, które monarcha pozyskał dzięki swojej bogatej kolekcji drzewek cytrusowych.

W czasach renesansu, kiedy owoce cytrusowe powiązane zostały z mitycznymi złotymi jabłkami, ich symbolika i wymiar semantyczny znacznie wzrosły. Utrzymywanie tych kosztowych, a zarazem wymagających roślin stało się domeną elit. Najokazalsze kolekcje roślin cytrusowych gromadzili europejscy władcy na czele z królem Augustem II Mocnym. Drzewka cytrusowe stanowiły również istotny element wystroju rezydencji Stanisława Augusta. Ok. 1791 r. Stanisław August wymienił część drzewek na obraz zaoferowany przez Michała Kazimierza Ogińskiego, wielkiego hetmana litewskiego.

Uwaga! Do oglądania obrazu "Jeździec polski" w Pałacu na Wyspie zapraszamy przed wykładem, tj. 15 czerwca 2022 r. od godz. 17.30. Po wykładzie nie będzie możliwości zwiedzania wystawy.

*Dr Seweryn Malawski - adiunkt w katedrze Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Absolwent architektury krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie (2007). Ukończył studia doktoranckie na kierunku historia sztuki, KUL. Jego rozprawa doktorska pt. "Polskie ogrody XVIII wieku w świetle materiałów źródłowych. Rośliny i kompozycje" wyróżniona została I nagrodą w konkursie Narodowego Centrum Kultury (2019), za najlepszą rozprawę z zakresu nauk o kulturze. Autor licznych publikacji naukowych, projektów ogrodów i opracowań z zakresu rewaloryzacji historycznych parków. Prowadzi badania nad sztuką ogrodową i roślinnością ogrodów okresu baroku i oświecenia.

Cykl wykładów towarzyszy wystawie „Królewski Rembrandt. JEŹDZIEC POLSKI z kolekcji The Frick Collection w Nowym Jorku” (6 maja – 7 sierpnia). Więcej informacji na naszej stronie: - > KLIKNIJ TUTAJ

Czas trwania: 60 minut

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.