Wielokształty - cykl warsztatów rzeźbiarskich dla dzieci 10-13 lat - zdjęcie

Wielokształty - cykl warsztatów rzeźbiarskich dla dzieci 10-13 lat

Terminy: 17 września, 1 października, 15 października 2022 r., godz. 11.00-13.00

Miejsce: Stara Oranżeria - Galeria Rzeźby Polskiej, formiernia (warsztat I i III)

oraz Pałac na Wyspie i Centrum Edukacji Ekologicznej (warsztat II)

Wstęp: 75 zł - karnet obejmujący trzy warsztaty; zakup biletów przez serwis eWejściówki od 19 lipca 2022 r.

Prowadząca: Dorota Stelmaszczyk-Szwed

Dodatkowe informacje: o.michalik@lazienki-krolewskie.pl, (+48) 798 992 895

Warsztaty są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami sensorycznymi i ruchu.

Zapraszamy na nowy cykl warsztatów artystycznych, podczas których dzieci poznają różne techniki rzeźbiarskie. Inspiracją będą rzeźby polskich artystów, prezentowane w Galerii Rzeźby Polskiej, oraz dzieła Auguste'a Rodina z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.

Uczestnicy warsztatów odwiedzą Galerię Rzeźby Polskiej w Starej Oranżerii, gdzie zapoznają się z różnorodnością form i materiałów, które wykorzystywali rzeźbiarze na początku XX w. Każde spotkanie będzie okazją do poznania innej techniki rzeźbiarskiej oraz materiału: gliny, masy papierowej i gipsu. Inspiracją do stworzenia własnych rzeźb i form przestrzennych będą rzeźby Auguste'a Rodina, prezentowane w Pałacu na Wyspie.

Warsztat I - "Gest / Glina"

Wspólnie obejrzymy rzeźby figuratywne i posągi w Galerii Rzeźby Polskiej. Bliżej przyjrzymy się ich poszczególnym elementom: rękom, stopom i atrybutom. Różnorodność przedstawień i postaw wyrzeźbionych postaci będzie okazją do sprawdzenia, w jaki sposób gesty i układ rąk wpływają na ekspresję rzeźby. W dalszej części spotkania spróbujemy wyrzeźbić w glinie własne dłonie.

Warsztat II - "Emocje / Papier mache"

August Rodin wierzył, że ludzka twarz jest lustrem duszy, a sztuka pomaga uczuciom się uzewnętrznić. Oglądając z różnych perspektyw rzeźby artysty, zastanowimy się, jak za pomocą rzeźby przedstawić emocje, śmiech czy grymas na twarzy. Porozmawiamy też o tym, czy mimikę można odczytywać w ten sam sposób u każdej osoby. Wykorzystując następnie technikę papier mache, nauczymy się, jak delikatnie modelować rysy twarzy, by utrwalić w rzeźbie uczucia portretowanej osoby.

Warsztat III - "Poza / Narzut gipsowy"

Podczas warsztatów zastanowimy się, skąd August Rodin czerpał inspirację do tworzenia niezwykle ekspresyjnych rzeźb. Wspólnie sprawdzimy, czy pozy i proporcje przedstawionych postaci są możliwe do powtórzenia w rzeczywistości. Proste ćwiczenia ruchowe pozwolą nam nauczyć się wrażliwości na plastykę dzieł artysty i stworzyć własną postać w technice narzutu gipsowego.

______________________________________________________

Dorota Stelmaszczyk-Szwed

Graficzka, ilustratorka, absolwentka projektowania graficznego w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie; na co dzień prowadzi lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracę z dziećmi uważa za niezwykle inspirującą i twórczą, lubi pracować na zasadzie wymiany myśli, umiejętności i pozytywnej energii. Zajmuje się również malowaniem obrazów.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet