Szkice do obrazów - Kurs Online - zdjęcie Szkice do obrazów - Kurs Online - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Szkice do obrazów - Kurs Online

Stwórz swój pierwszy malarski szkicownik inspirując się niezwykłym bogactwem Łazienek Królewskich!

Zapraszamy na warsztaty wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wrażliwość, poznać fascynujący świat malarstwa i wzbogacić malarskie dossier. Naszą twórczą drogę utrwalimy w zeszytach zawierających zarysy i koncepcje, szkice z natury, studia, czy malarskie fantazje.

W trakcie kursu artystycznego porozmawiamy o ulubionych obrazach i stworzymy notatki malarskie, które będą mogły stać się źródłem inspiracji, wykorzystywanym w pracy twórczej. Wspólnie zastanowimy się, jak szukać natchnienia w malarskiej kolekcji króla Stanisława Augusta i przestrzeni Łazienek Królewskich. Poznamy historie dotyczące królewskich obrazów, a działania animacyjne wzbogacą naszą wiedzę o kanonach malarskich i kontekście historycznym epoki. Uczestnicy warsztatów poznają zasady warsztatowe praktykowane w królewskim atelier. Prześledzą sposób nakładania farb, operowania pędzlem, porównają faktury oraz właściwości i różnice farb. Będą też mogli wykonać własne malarskie szkice i notatki w otrzymanym łazienkowskim szkicowniku. Dzięki temu odkryją, że sztuka dawna wciąż może być aktualna, dawać impuls twórczy i odblokować naszą kreatywność.

Kurs odbywać się będzie w kameralnym gronie 12 osób.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma pocztą paczkę z materiałami. Zestaw zawiera wszystko czego potrzeba, aby zacząć malować akwarelami:

Farby Białe Noce 12 kolorów w poręcznej metalowej kasetce.

Szkicownik ze średnioziarnistym papierem akwarelowym o gramaturze 300g/m2 (papier z mieszanki bawełny i celulozy). Szkicownik ma 25 kartek, a jego wymiary to 15×15 cm.

4 pędzle Renesans z miękkim, syntetycznym włosiem (pędzle okrągłe w rozmiarach 1,4,7 oraz pędzel koci język w rozmiarze 5).

Ceramiczna paleta o wymiarach 9×12 cm z dwunastoma wgłębieniami.

4 kartki czarnego papieru A5 o gramaturze 160g/m2

Wszystko zapakowane jest w szare pudełko o wymiarach 160x250x45.

TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ:

25 lutego – Pracownia malarza

Miejsce pracy artysty jest bardzo ważne. Niektórzy korzystają z pracowni, inni potrzebują niewiele materiałów i czują się swobodnie, wybierając do pracy różne miejsca na przykład plener. Przyjrzymy się miejscu pracy nadwornych artystów króla Stanisława Augusta i odkryjemy tajniki ich warsztatu. Naszymi przewodnikami po XVIII-wiecznym świecie sztuki będą królewscy artyści: malarz Marcello Bacciarelli i akwarelista Zygmunt Vogel.

4 marca – Urzekająca uroda przedmiotów / Martwa natura

Każdy w domu posiada przedmioty urzekającej urody. A czy przyjrzeliście się kiedyś pięknu zastygłych przedmiotów tworzących martwe natury? Na warsztatach poznamy bliżej łazienkowskie przedstawienia martwych natur. Sprawdzimy, czy kwiaty były zawsze symbolem życia, skórka cytryny – umiaru, a motyl ulotności życia. Dowiemy się też jakimi przedmiotami otaczali się ludzie za czasów Stanisława Augusta i jakie przedmioty znalezione w naszym domu warto utrwalić w malarskim szkicu. Na koniec opierając się na przykładach dzieł z łazienkowskich zbiorów wykonamy malarskie studia detali.

11 marca – Wydarzenia zwykłych dni / Sceny rodzajowe

Czy każdy obraz musi przedstawiać wielkie wydarzenie, aby był interesujący? Okazuje się, że ciekawe dzieło może prezentować codzienne, zwykłe sceny z życia, które w rzeczywistości mogą stać się dość skomplikowaną historią. Zainspirowani holenderskim i flamandzkim malarstwem z kolekcji króla, spróbujemy przyjrzeć się naszym rutynowym czynnościom dnia okiem wrażliwego artysty. Zanotujemy szczegóły, nasz nastrój i powtarzalność nadając scenom rodzajowym rysu malarskiej notatki.

18 marca – Wypoczynek i zabawa / Sceny rodzajowe

Bale maskowe, pikniki i hece. To niewątpliwie jedne z najprzyjemniejszych rozrywek w XVIII wieku. Ten niezwykle barwny i radosny temat często stanowił inspiracje dla malarzy, a drobiazgowo namalowane przez nich sceny rodzajowe są świetnym świadectwem historycznym minionych epok i żyjących w nich ludzi. Dbając o wesołą atmosferę na warsztatach zastanowimy się, czym dla nas jest wypoczynek i zabawa. Sprawdzimy też, czy można się zabawić malarską materią.

25 marca – Obrazy nocy / Nokturn

Czy kiedykolwiek przyglądaliście się nocnemu niebu? W pogodne noce bywa ogromne, czarnoszafirowe i usiane tysiącami gwiazd. Gdy świeci księżyc, jego poświata oświetla krajobrazy, zdumiewająco dokładnie ukazując ich szczegóły. Na warsztatach zainspirujmy się pięknem i nastrojem nocy. Obejrzymy pejzaże malowane po zmroku i wykonamy malarskie wprawki w kontrastowych barwach. Dowiemy się też bez jakich wizualnych atrakcji nie mogła się odbyć żadna wieczorna uroczystość za czasów króla Stanisława Augusta.

1 kwietnia – Ogrody sztuki / Krajobraz

Połączenie natury i sztuki to idealna forma relaksu. Poszukamy więc natchnienia w naturze. Wyglądając zza okna, spacerując, kontemplując i przy pomocy pędzla zapisując doskonałość przyrody. Przyjrzymy się akwarelom Zygmunta Vogla będącymi świetnym reportażem z życia dawnych ogrodów. Wykonamy też prospekt podróży malarskiey, czyli nasze szkice wokół tematu łazienkowskiej przyrody.

8 kwietnia – Ład i chaos / Wzór

Od prapoczątków sztuki artystów wszystkich stylów i epok łączy geometria. Jest ona wrodzoną miarą w oku każdego człowieka, pozwalającą chwytać stosunki i proporcje. W trakcie warsztatów przyjrzymy się wzorom i dekoracjom w Łazienkach Królewskich. Nasze oko zatrzyma się na wzorzystych tkaninach, regularnych gzymsach, czy symetrycznych groteskach. Poszukamy ładu i harmonii w klasycystycznych porządkach, a następnie wykonamy własne malarskie szlaczki, paterny, wzory i dekoracje.

15 kwietnia – Cząstka autora / Portret

Gdy powierzchownie patrzymy na portret, widzimy jedynie przedstawioną na nim osobę. Kiedy jednak zatrzymamy się przed nimi, na dłużej, dostrzegamy coś więcej… cząstkę autora pozostawioną w jego dziele. Na warsztatach popatrzymy na siebie z perspektywy twórcy i autora szkiców. Zastanowimy się też, co o nas samych może powiedzieć autoportret i co sprawia, że patrząc na portret wiemy, że my to my? Zidentyfikujemy też portretowanych przyjaciół oraz bliskich króla i zastanowimy się, co o sportretowanym może powiedzieć kapelusz, okulary, książka czy pies.

Dodatkowe informacje: (+48) 504 243 783 , rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

Prowadząca:

Zofia Zaccaria - malarka, graficzka, ilustratorka, muzealnik, absolwentka grafiki i studiów pedagogicznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malarstwa na Accademia di Belle Arti di Perugia i muzeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie z dziećmi i dla dzieci, współtworząc warsztaty rodzinne i strefy edukacyjne do wystaw czasowych.

Wiek uczestników: 16+

Link do regulaminu warsztatów --> KLIKNIJ TUTAJ

Czas trwania: 90 minut

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet