Dyskusyjny Klub Książki - karnet na 4 spotkania (26.04, 17.05, 14.06, 12.07) - zdjęcie

Dyskusyjny Klub Książki - karnet na 4 spotkania (26.04, 17.05, 14.06, 12.07)

Zapraszamy do udziału w comiesięcznych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania odbywać się będą w kameralnym gronie, we wtorkowe popołudnia, w sali edukacyjnej na piętrze Białego Domu w Muzeum Łazienki Królewskie.

W czasie tegorocznej odsłony cyklu dalej będziemy nawiązywać do „Metamorfoz” Owidiusza, tropiąc motyw przemiany w dziełach literackich różnych epok. Okazuje się, że przemiany (ciała, uczuć, losu, charakteru) są̨ integralną częścią̨ nie tylko większości opowiadań́ mitologicznych, ale też właściwie każdej dobrej opowieści.

_________________________________________________________________________

Terminy i tematy spotkań:

26 kwietnia - „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego

Filozof Marshall Berman nazywał „Fausta” „tragedią rozwoju” – uważał, że przyczyną, dla której Faust oddaje duszę Mefistofelesowi nie jest wcale szczęście, ale pragnienie samorozwoju, rozszerzenia własnego „ja”. Na kartach dwóch części dramatu Goethego obserwujemy kolejne przemiany Fausta – w marzyciela, kochanka i developera.

Prowadzenie: Karolina Rychter

17 maja – „Frankenstein” Mary Shelley

Mary Shelley w swojej słynnej powieści grozy pokazuje niebezpieczeństwa związane z ludzkimi marzeniami o przemianie martwej materii w żywą istotę, o byciu twórcą i stworzycielem, o panowaniu nad przyrodą. Jednocześnie sama Shelley swoim „Frankesteinem” przyczyniła się do zmiany w myśleniu o kobietach jako autorkach.

Prowadzenie: Karolina Rychter

14 czerwca – „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabeli Czartoryskiej

Przyjrzymy się rozmaitym przemianom ogrodów – tym naturalnym, związanym z porami roku i tym sztucznym, związanym z przekształceniami dokonywanymi przez człowieka. Zastanowimy się nad rozmaitymi sposobami myślenia o ogrodzie jako o oazie, samotni, heterotopii.

Prowadzenie: Karolina Rychter i Joanna Szumańska

12 lipca – „Orlando” Virginii Woolf

Orlando, którego poznajemy jako szesnastoletniego młodzieńca na dworze królowej Elżbiety I, pod koniec powieści jest trzydziestosześcioletnią kobietą w latach dwudziestych XX wieku. Czy jest tą samą osobą? Czy granice płci są płynne? Czy nasze „ja” pozostaje stałe i niezmienne w miarę upływu czasu, czy też nieustannie się przekształca?

Prowadzenie: Karolina Rychter i Joanna Szumańska

Informacje o prowadzących

dr Karolina Rychter – filozofka i dziennikarka. Interesują ją punkty przecięcia filozofii z innymi dyscyplinami W Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi seminaria łączące filozofię z historią sztuki, historią teatru, literaturą, psychologią. Wraz z Joanną Szumańską prowadzi internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

Joanna Szumańska - historyczka teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik Dyrektora ds. Teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Współpracuje z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wraz z Karoliną Rychter internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet