„Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona / Dyskusyjny Klub Książki - zdjęcie

„Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona / Dyskusyjny Klub Książki

Jakie związki łączą szanowanego uczonego, doktora Henry’ego Jekylla, z bestialskim Edwardem Hyde’em? Czy Jekyll przemienia się w Hyde’a, czy też przez cały czas nim jest? Czy człowiek jest jedną osobą, czy powinien być raczej uważany za „zbiorowisko licznych, niepodobnych do siebie i niezależnych istot”? W swojej klasycznej noweli Stevenson niezwykłe sugestywnie przedstawia rozdwojenie osobowości korzystając ze znanych motywów sobowtóra oraz przemiany.

Prowadzenie: Karolina Rychter

Dr Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka. Interesują ją punkty przecięcia filozofii z innymi dyscyplinami. W Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi seminaria łączące filozofię z historią sztuki, historią teatru, literaturą, psychologią. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

------------

Zapraszamy do udziału w comiesięcznych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania odbywać się będą w kameralnym gronie, we wtorkowe popołudnia, w sali edukacyjnej na piętrze Białego Domu w Muzeum Łazienki Królewskie.

W czasie tegorocznej odsłony cyklu dalej będziemy nawiązywać do „Metamorfoz” Owidiusza, tropiąc motyw przemiany w dziełach literackich różnych epok. Okazuje się, że przemiany (ciała, uczuć, losu, charakteru) są̨ integralną częścią̨ nie tylko większości opowiadań́ mitologicznych, ale też właściwie każdej dobrej opowieści.

Terminy i tematy spotkań:

26 kwietnia - „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego

17 maja – „Frankenstein” Mary Shelley

14 czerwca – „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabeli Czartoryskiej

12 lipca – „Orlando” Virginii Woolf

23 sierpnia – „Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona

13 września – „Duma i uprzedzenie” Jane Austen

4 października – „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa

------------

Bilety na pojedyncze spotkania w cenie 12 zł

Czas trwania: 90 minut

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.