Pociąg RETRO - Ferie z Wąskotorówką 2019 - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów

9,7 / 10

Pociąg RETRO - Ferie z Wąskotorówką 2019

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby spędzić zbliżające się ferie zimowe w ciekawy sposób. W okresie od 28 stycznia do 24 lutego br. zorganizowaliśmy dla Was nie lada atrakcje.

Wystartujemy z mocnym akcentem! Już w sobotę, 26 stycznia, w ramach „Inauguracji Ferii z Wąskotorówką”, udostępniona zwiedzającym zostanie nowa atrakcja muzeum, a mianowicie makieta kolejowa pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, która przenosi szlak rodzimej wąskotorówki w realia modelarskie. Dzięki wykonanym trzem pierwszym modułom makiety będziemy mogli cieszyć się widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, stacji Wyszogród oraz przystanku osobowego Sochaczew Miasto. Wszystko to w skali H0e (1:87). Wygląd makiety przenosi nas do przełomu lat 70. i 80. XX w. Makieta będzie rozbudowywana w przyszłości o dodatkowe moduły z charakterystycznymi fragmentami szlaku Kolei Sochaczewskiej.

Kolejną nowością w trakcie „Ferii z Wąskotorówką” będą trzy specjalnie zorganizowane zimowe przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Pierwszy z nich odbędzie się już na „Inaugurację Ferii z Wąskotorówką”, a więc w sobotę, 26 stycznia, kolejne zaś 9 i 23 lutego (szczegóły w PROGRAMIE poniżej).

Program Ferii z wąskotorówką 2019:

Inauguracja Ferii z wąskotorówką (26 stycznia)

1. Otwarcie nowej makiety kolejowej pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa.

2. Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984.

3. Oprowadzanie z przewodnikiem szlakiem taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej z okresu 1922-1984, zgromadzonym w muzealnym skansenie.

4. Przejazd pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

5. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Karnawał na wąskim torze (9 lutego)

1. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

2. Kolejowy bal karnawałowy pn. „Roztańczona ciuchcia”.

3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Zakończenie Ferii z wąskotorówką (23 lutego)

1. Oprowadzenie z przewodnikiem po skansenie.

2. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Bilety na Pociąg RETRO umożliwiają skorzystanie ze wszystkich atrakcji odbywających się danego dnia w ramach Programu Ferii z Wąskotorówką 2019.

Od wtorku do piątku odbywają się zajęcia edukacyjno-warsztatowe. Szczegóły na stronie: www.stacjamuzeum.pl/pl.ferie_z_waskotorowka_2019.html

UWAGA! Ze względu na warunki atmosferyczne przejazd pociągiem może być odwołany.

Bilety dla dzieci do 7 roku życia są bezpłatne.

Dzieci powyżej 7 lat, młodzieży szkolnej i dorosłych - 9 PLN.

Realizacja

Stacja Muzeum

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Gorąco polecam. Syn był zachwycony skansenem z pociągami oraz przejazdem kolejką wąskotorową.

  ep.....@....pl / 25 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Super!!! Polecam!!! Dzieciaki zadowolone :-)

  su.....@in...ia.eu / 13 lutego 2019

 • 8,0/ 10

  Super opcja dla dzieci:)

  ma.....@....pl / 26 lutego 2019

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

6 września 1986 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jednostka powstała jako oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 roku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Od 1 kwietnia 2016 roku jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa, przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

W sezonie letnim – od kwietnia do października – jednostka organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej. Obecnie podróż odbywa się zabytkowym pociągiem RETRO, prowadzonym przez lokomotywę spalinową Lxd2-342. Od przełomu 2016 i 2017 roku placówka dysponowała będzie ponownie trakcją parową, reprezentowaną przez, poddawany właśnie naprawie głównej, polski przedwojenny parowóz Px29-1704.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarcza 18-kilometrowa trasa wiodąca z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca. Niespełna kilometr od stacji początkowej kolei znajduje się najcenniejszy zabytek miasta – ruiny zamku książąt mazowieckich. Wzniesiony na wysokim wzgórzu nad Bzurą, zrewitalizowany w 2013 roku obiekt, pochodzi ze średniowiecza oraz XVII w. W Sochaczewie warto również odwiedzić Muzeum ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą posiadające unikalne pamiątki związane z największą bitwą Kampanii Wrześniowej.

Położona w pobliżu Sochaczewa Żelazowa Wola, znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzin słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. W otoczonym parkiem domu rodzinnym, znajduje się dzisiaj muzeum. Dostrzegalne z okien pociągu RETRO wieże kościoła obronnego w Brochowie, to miejsce chrztu Fryderyka Chopina, a także ślubu jego rodziców oraz siostry.

Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Ten kompleks, jako jeden z rezerwatów biosfery UNESCO, przyciąga niezapomnianym kontrastem wydm i mokradeł, porośniętych lasem sosnowym. Na koniec wycieczki na pasażerów w Tułowicach nad rzeką Łasicą czeka piknik z grillem i ogniskiem.

Dzięki adaptacji dawnego przedszkola kolejowego na potrzeby Centrum Edukacyjno-Turystycznego, od 22 października 2015 roku Sochaczewska Kolei Wąskotorowa oferuje nowe przestrzenie wystawowe, konferencyjne oraz edukacyjne. Zaaranżowane zostały nowe ekspozycje oraz przygotowana oferta edukacyjna, związana z historią kolejnictwa i dziejami ziemi sochaczewskiej.

Adres i dojazd

ul. Licealna 18
96-500 Sochaczew

http://stacjamuzeum.pl/pl.mkw_sochaczew.html

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

8,7
Średnia ocena
Wspaniała wycieczka, takim pociągiem mógłbym jechać przez pół Polski. Super klimat
- Adam

Jutro / 09:50

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
Kup bilet