Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Wystawa stała oraz wystawy czasowe - zdjęcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Wystawa stała oraz wystawy czasowe - zdjęcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Wystawa stała oraz wystawy czasowe - zdjęcie

Średnia ocena

32 oddanych głosów

8,8 / 10

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Wystawa stała oraz wystawy czasowe

Bilet kupiony na dany dzień upoważnia do wstępu na ten dzień w dowolnej godzinie, kiedy muzeum jest otwarte, do pół godziny przed zamknięciem muzeum.*

UWAGA! BILET POKAZUJEMY NA TELEFONIE LUB W WERSJI WYDRUKOWANEJ KASJEROWI PRZED WEJŚCIEM NA TEREN MUZEUM.

WYSTAWA STAŁA:

Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

WYSTAWA CZASOWA: "Ciuchcie Warszawskie"

Od 25 listopada 2017 roku w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na ul. Licealnej 18, można zwiedzać wystawę czasową, poświęconą warszawskim kolejom dojazdowym.

Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność okolicznych miejscowości z Warszawą. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.

Na wystawie została przybliżona historia siedmiu kolejek:

- Kolei Wilanowskiej – nieistniejącej wąskotorowej kolei dojazdowej, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.

- Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej (dawniej Grójecka Kolej Dojazdowa) – dawniej kolei dojazdowej, współcześnie kursującej jako linia turystyczna na trasie Piaseczno - Tarczyn.

- Kolei Młocińskiej – istniejącej w latach 1929–1943 normalnotorowej, prywatnej kolei, łączącej Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.

- Kolei Mareckiej – istniejącej od 1897 do 1974 roku kolei wąskotorowej umożliwiającej w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę.

- Kolei Jabłonowskiej (zwanej także koleją karczewską) – kursującej dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.

- Kolei Poligonowej – wojskowej linii wąskotorowej kursującej z Rembertowa, obsługującej także transport cywilny.

Osobno potraktowana została Warszawska Kolej Dojazdowa, która jako oddzielny twór odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą. Zaprezentowane na wystawie fotografie były unikatami na skalę europejską, często nigdy niepublikowane miały okazję opowiedzieć o historii naszego miasta i ludzi.

WAŻNE INFORMACJE

*Muzeum czynne codziennie w godzinach 9:00-17:00.

Wstęp na ekspozycję możliwy jest najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Bilety wstępu ulgowe przysługują uczniom i nauczycielom, studentom do 25 roku życia i doktorantom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej", kombatantom, pozostałym osobom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 r. w sprawie określenia grup osób, którym przysługuje ulga w opłacie lub zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeów państwowych oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich uprawnienia.

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe miejsce dla miłośników kolei i dzieciaków.

  kr.....@gm...il.com / 12 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Super sprawa. Dziecku bardzo się podobało.

  ed.....@....pl / 31 maja 2021

 • 8,0/ 10

  Byłem z kolegą z Holandii. Fan pociągów. Podobało mu się.

  ar.....@gm...il.com / 29 sierpnia 2018

 • 7,0/ 10

  co najmniej kilka pojazdów powinno być udostępnione do zwiedzania wewnątrz

  to.....@ci...ti.com / 17 czerwca 2019

 • 7,0/ 10

  Szkoda , że nie wszystko lokomotywy były podpisane, skąd pochodzą

  di.....@in...ia.pl / 18 marca 2019

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Adres i dojazd

ul. Licealna 18
96-500 Sochaczew

http://stacjamuzeum.pl/pl.mkw_sochaczew.html