Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

ul. Licealna 18
96-500 Sochaczew

6 września 1986 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jednostka powstała jako oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 roku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Od 1 kwietnia 2016 roku jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa, przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

W sezonie letnim – od kwietnia do października – jednostka organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej. Obecnie podróż odbywa się zabytkowym pociągiem RETRO, prowadzonym przez lokomotywę spalinową Lxd2-342. Od przełomu 2016 i 2017 roku placówka dysponowała będzie ponownie trakcją parową, reprezentowaną przez, poddawany właśnie naprawie głównej, polski przedwojenny parowóz Px29-1704.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarcza 18-kilometrowa trasa wiodąca z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca. Niespełna kilometr od stacji początkowej kolei znajduje się najcenniejszy zabytek miasta – ruiny zamku książąt mazowieckich. Wzniesiony na wysokim wzgórzu nad Bzurą, zrewitalizowany w 2013 roku obiekt, pochodzi ze średniowiecza oraz XVII w. W Sochaczewie warto również odwiedzić Muzeum ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą posiadające unikalne pamiątki związane z największą bitwą Kampanii Wrześniowej.

Położona w pobliżu Sochaczewa Żelazowa Wola, znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzin słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. W otoczonym parkiem domu rodzinnym, znajduje się dzisiaj muzeum. Dostrzegalne z okien pociągu RETRO wieże kościoła obronnego w Brochowie, to miejsce chrztu Fryderyka Chopina, a także ślubu jego rodziców oraz siostry.

Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Ten kompleks, jako jeden z rezerwatów biosfery UNESCO, przyciąga niezapomnianym kontrastem wydm i mokradeł, porośniętych lasem sosnowym. Na koniec wycieczki na pasażerów w Tułowicach nad rzeką Łasicą czeka piknik z grillem i ogniskiem.

Dzięki adaptacji dawnego przedszkola kolejowego na potrzeby Centrum Edukacyjno-Turystycznego, od 22 października 2015 roku Sochaczewska Kolei Wąskotorowa oferuje nowe przestrzenie wystawowe, konferencyjne oraz edukacyjne. Zaaranżowane zostały nowe ekspozycje oraz przygotowana oferta edukacyjna, związana z historią kolejnictwa i dziejami ziemi sochaczewskiej.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Wystawa stała oraz wystawy czasowe

Wystawa

Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet do pół godziny przed zamknięciem muzeum.*

WYSTAWA STAŁA:

Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

WYSTAWA CZASOWA: "Ciuchcie Warszawskie"

Od 25 listopada 2017 roku w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na ul. Licealnej 18, można zwiedzać wystawę czasową, poświęconą warszawskim kolejom dojazdowym.

Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność okolicznych miejscowości z Warszawą. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.

Na wystawie została przybliżona historia siedmiu kolejek:
- Kolei Wilanowskiej – nieistniejącej wąskotorowej kolei dojazdowej, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.
- Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej (dawniej Grójecka Kolej Dojazdowa) – dawniej kolei dojazdowej, współcześnie kursującej jako linia turystyczna na trasie Piaseczno - Tarczyn.
- Kolei Młocińskiej – istniejącej w latach 1929–1943 normalnotorowej, prywatnej kolei, łączącej Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.
- Kolei Mareckiej – istniejącej od 1897 do 1974 roku kolei wąskotorowej umożliwiającej w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę.
- Kolei Jabłonowskiej (zwanej także koleją karczewską) – kursującej dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.
- Kolei Poligonowej – wojskowej linii wąskotorowej kursującej z Rembertowa, obsługującej także transport cywilny.

Osobno potraktowana została Warszawska Kolej Dojazdowa, która jako oddzielny twór odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą. Zaprezentowane na wystawie fotografie były unikatami na skalę europejską, często nigdy niepublikowane miały okazję opowiedzieć o historii naszego miasta i ludzi.

WAŻNE INFORMACJE

*Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17.

Wstęp na ekspozycję możliwy jest najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Bilety wstępu ulgowe przysługują uczniom i nauczycielom, studentom do 25 roku życia i doktorantom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej", kombatantom, pozostałym osobom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 r. w sprawie określenia grup osób, którym przysługuje ulga w opłacie lub zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeów państwowych oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich uprawnienia.

Szczegóły spektaklu

Pociąg RETRO - Ferie z Wąskotorówką 2019

Dla dzieci

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby spędzić zbliżające się ferie zimowe w ciekawy sposób. W okresie od 28 stycznia do 24 lutego br. zorganizowaliśmy dla Was nie lada atrakcje.

Wystartujemy z mocnym akcentem! Już w sobotę, 26 stycznia, w ramach „Inauguracji Ferii z Wąskotorówką”, udostępniona zwiedzającym zostanie nowa atrakcja muzeum, a mianowicie makieta kolejowa pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”, która przenosi szlak rodzimej wąskotorówki w realia modelarskie. Dzięki wykonanym trzem pierwszym modułom makiety będziemy mogli cieszyć się widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, stacji Wyszogród oraz przystanku osobowego Sochaczew Miasto. Wszystko to w skali H0e (1:87). Wygląd makiety przenosi nas do przełomu lat 70. i 80. XX w. Makieta będzie rozbudowywana w przyszłości o dodatkowe moduły z charakterystycznymi fragmentami szlaku Kolei Sochaczewskiej.

Kolejną nowością w trakcie „Ferii z Wąskotorówką” będą trzy specjalnie zorganizowane zimowe przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Pierwszy z nich odbędzie się już na „Inaugurację Ferii z Wąskotorówką”, a więc w sobotę, 26 stycznia, kolejne zaś 9 i 23 lutego (szczegóły w PROGRAMIE poniżej).


Program Ferii z wąskotorówką 2019:
Inauguracja Ferii z wąskotorówką (26 stycznia)
1. Otwarcie nowej makiety kolejowej pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa.
2. Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984.
3. Oprowadzanie z przewodnikiem szlakiem taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej z okresu 1922-1984, zgromadzonym w muzealnym skansenie.
4. Przejazd pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
5. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).


Karnawał na wąskim torze (9 lutego)
1. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
2. Kolejowy bal karnawałowy pn. „Roztańczona ciuchcia”.
3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).


Zakończenie Ferii z wąskotorówką (23 lutego)
1. Oprowadzenie z przewodnikiem po skansenie.
2. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Bilety na Pociąg RETRO umożliwiają skorzystanie ze wszystkich atrakcji odbywających się danego dnia w ramach Programu Ferii z Wąskotorówką 2019.

Od wtorku do piątku odbywają się zajęcia edukacyjno-warsztatowe. Szczegóły na stronie: www.stacjamuzeum.pl/pl.ferie_z_waskotorowka_2019.html

UWAGA! Ze względu na warunki atmosferyczne przejazd pociągiem może być odwołany.

Bilety dla dzieci do 7 roku życia są bezpłatne.
Dzieci powyżej 7 lat, młodzieży szkolnej i dorosłych - 9 PLN.

Szczegóły spektaklu