Wystawy Wystawy Wystawy Wystawy

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,0 / 10

Wystawy "Światło - wystawa pokonkursowa" i "Rysunki z Belgii"

Uwaga: Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet w godzinach otwarcia muzeum.* Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem.

WYSTAWA "Światło - wystawa pokonkursowa"

Najlepsze prace XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny organizowanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze od marca zagoszczą w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców. Grand Prix zdobył Krzysztof Grzondziel (Polska), pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik (Polska), druga powędrowała do Mojmira Mihatova (Chorwacja). Trzecia nagroda trafiła do Wernera Rollowa z Niemiec. Wśród autorów prac zakwalifikowanych na wystawę znaleźli także m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria), Luc Vernimmen (Belgia).

Tematem ekspozycji jest „światło” ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Rozumiane dosłownie i symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska wpływającego na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości. Na eksponatach pokazane zostało zarówno światło naturalne, pochodzące ze słońca lub z księżyca, jak i blask, który daje żarówka czy ekran smartfonu. Zagadnienie przedstawiono w kontekście aktualnych problemów społeczno-politycznych Polski i świata. Na wielu pracach widać też szersze, filozoficzne spojrzenie przez nawiązanie zarówno do pełnych jasności sfer boskich, jak i do ciemnych, diabelskich mocy. Niektórzy artyści podeszli do tematu w sposób naukowy, prezentując zjawisko powstawania barw.

Kurator wystawy: Maria Radziszewska

Kurator wystawy w Muzeum Karykatury: Paulina Pilcicka

Wystawa czynna od 15 marca do 26 maja 2019.

WYSTAWA "Rysunki z Belgii"

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace w Polsce, na przygotowanej przez European Cartoon Center w Kruishoutem ekspozycji „Rysunki z Belgii” („Cartoons from Belgium”). Wystawa podróżuje po świecie, pozwalając szerokiej publiczności i miłośnikom karykatury zapoznać się z dokonaniami belgijskich twórców satyry rysunkowej. Tym razem gości ją Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Swoje prace prezentują na niej następujący artyści: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts, Stefaan Provijn, Constantin Sunnerberg (Cost.), Norbert Van Yperzeele, Luc Vermeersch i Luc Vernimmen.

Ekspozycja jest próbą ukazania rozmaitości stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych – świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszyscy zasługują jednak na obecność na tej wystawie, szczególnie za sprawą dbałości o jakość artystyczną prezentowanych prac, o ich graficzną prostotę, o każdy rysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Wszyscy także prezentują w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Mamy nadzieję, że prezentowane na wystawie rysunki i karykatury wywołają uśmiech na twarzach zwiedzających. Być może sprowokują nawet do szczerego śmiechu lub… do chwili zadumy. Współczesna satyra bowiem to coś więcej niż tylko dowcip rysunkowy – to także artystyczna refleksja nad problemami naszego codziennego życia.

Wystawa czynna od 15 marca do 26 maja 2019.

Realizacja

Kuratorzy wystawy:

Elżbieta Laskowska (MK)

Saskia Gheysens and Fernand Vogels (ECC)

Bilet ulgowy przysługuje przysługuje uczniom, studentom, emerytom, rencistom, członkom organizacji artystycznych, pracownikom instytucji artystycznych.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 18.00

Adres i dojazd

ul. Kozia 11
00-070 Warszawa

http://muzeumkarykatury.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,3
Średnia ocena
Ekspozycje są przygotowane w sposób umożliwiający poznanie historii przez osoby w różnym wieku i o rożnych zainteresowaniach
- Maria

20.07 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
8,6
Średnia ocena
Wystawy są świetne,dużo informacji o każdej lokomotywie i pociągu, ciekawie i pięknie zrobione, jesteśmy oczarowani, wrócimy na pewno w przyszłym roku
- Anna

20.07 / 15:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.