Wystawy Wystawy Wystawy Wystawy

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,0 / 10

Wystawy "Światło - wystawa pokonkursowa" i "Rysunki z Belgii"

Uwaga: Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet w godzinach otwarcia muzeum.* Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem.

WYSTAWA "Światło - wystawa pokonkursowa"

Najlepsze prace XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny organizowanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze od marca zagoszczą w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców. Grand Prix zdobył Krzysztof Grzondziel (Polska), pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik (Polska), druga powędrowała do Mojmira Mihatova (Chorwacja). Trzecia nagroda trafiła do Wernera Rollowa z Niemiec. Wśród autorów prac zakwalifikowanych na wystawę znaleźli także m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria), Luc Vernimmen (Belgia).

Tematem ekspozycji jest „światło” ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Rozumiane dosłownie i symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska wpływającego na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości. Na eksponatach pokazane zostało zarówno światło naturalne, pochodzące ze słońca lub z księżyca, jak i blask, który daje żarówka czy ekran smartfonu. Zagadnienie przedstawiono w kontekście aktualnych problemów społeczno-politycznych Polski i świata. Na wielu pracach widać też szersze, filozoficzne spojrzenie przez nawiązanie zarówno do pełnych jasności sfer boskich, jak i do ciemnych, diabelskich mocy. Niektórzy artyści podeszli do tematu w sposób naukowy, prezentując zjawisko powstawania barw.

Kurator wystawy: Maria Radziszewska

Kurator wystawy w Muzeum Karykatury: Paulina Pilcicka

Wystawa czynna od 15 marca do 26 maja 2019.

WYSTAWA "Rysunki z Belgii"

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace w Polsce, na przygotowanej przez European Cartoon Center w Kruishoutem ekspozycji „Rysunki z Belgii” („Cartoons from Belgium”). Wystawa podróżuje po świecie, pozwalając szerokiej publiczności i miłośnikom karykatury zapoznać się z dokonaniami belgijskich twórców satyry rysunkowej. Tym razem gości ją Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Swoje prace prezentują na niej następujący artyści: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts, Stefaan Provijn, Constantin Sunnerberg (Cost.), Norbert Van Yperzeele, Luc Vermeersch i Luc Vernimmen.

Ekspozycja jest próbą ukazania rozmaitości stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych – świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszyscy zasługują jednak na obecność na tej wystawie, szczególnie za sprawą dbałości o jakość artystyczną prezentowanych prac, o ich graficzną prostotę, o każdy rysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Wszyscy także prezentują w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Mamy nadzieję, że prezentowane na wystawie rysunki i karykatury wywołają uśmiech na twarzach zwiedzających. Być może sprowokują nawet do szczerego śmiechu lub… do chwili zadumy. Współczesna satyra bowiem to coś więcej niż tylko dowcip rysunkowy – to także artystyczna refleksja nad problemami naszego codziennego życia.

Wystawa czynna od 15 marca do 26 maja 2019.

Realizacja

Kuratorzy wystawy:

Elżbieta Laskowska (MK)

Saskia Gheysens and Fernand Vogels (ECC)

Bilet ulgowy przysługuje przysługuje uczniom, studentom, emerytom, rencistom, członkom organizacji artystycznych, pracownikom instytucji artystycznych.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego - Adres i dojazd

ul. Kozia 11
00-070 Warszawa

http://muzeumkarykatury.pl/

Kup bilet