Wystawy Wystawy

Wystawy "Jacek Frąckiewicz. Malowidła, rysowanki, pędzloruchy i inne fuchy" i "Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017/2018"

Uwaga: Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet w godzinach otwarcia muzeum.* Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem.

WYSTAWA "Jacek Frąckiewicz. Malowidła, rysowanki, pędzloruchy i inne fuchy"

Wystawa monograficzna ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji artysty.

Indywidualna wystawa prac Jacka Frąckiewicza, malarza, grafika i karykaturzysty, ubiegłorocznego laureata pierwszej nagrody konkursu „Cztery pory karykatury”. Prezentacja obejmuje rysunki i obrazy wybrane z najważniejszych cyklów tworzonych przez artystę, ukazując różne etapy i cechy jego twórczości. Przez lata Frąckiewicz wypracował własny styl, który charakteryzują sylwetki zaburzonych proporcjach, wyraziste, intensywne kolory oraz wszechobecna metafora. W muzeum pojawią się np. wizerunki półnagich kobiet o obfitych kształtach z cyklu „Baby plażowe” i barwne malowidła odnoszące się do tematyki związanej ze światem polityki, kultury, a także sportu.

Jacek Frąckiewicz – malarz, grafik, ilustrator. Urodził się w 1964 roku w Sędziejowicach. W latach 1984-1990 studiował na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W 1990 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni grafiki warsztatowej prof. Grzegorza Banaszkiewicza i prof. Ryszarda Osadczego. W swej twórczości artystycznej zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją, rysunkiem satyrycznym oraz ceramiką. Jako rysownik debiutował w tygodniku „Wprost” w 1992 roku Jego rysunki publikowało wiele czasopism polskich, m.in. „Aleje 3”, „Charaktery”, „Gazeta Częstochowska”, „Jazzi Magazine”, „Mida”, „Playboy”, „Polityka”, „Przegląd”, „Szpilki”, „Wiadomości Kulturalne”, „Wprost”, oraz zagranicznych, m.in. „Bumerang”, „Dedete”, „Dialog”, „Korzar”, „Wiener Journal”. W latach 1997-1998 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek grupy twórczej „Czwórka bez sternika”, z którą wystawiał swoje prace w latach 1997-2010. W 2016 r. został laureatem Małego Eryka, nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Prezes działającego od 2007 roku w Widawie Stowarzyszenia Inicjatywa Kulturalno-Artystyczna Regionu „IKAR”.

Wystawa czynna od 26 czerwca do 16 września 2018.

WYSTAWA "Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017/2018"

Wystawa jest zwieńczeniem finałowej edycji konkursu organizowanego przez muzeum pod taką samą nazwą od 2015 roku. Ekspozycja przedstawia kilkadziesiąt prac grafików, karykaturzystów i rysowników satyrycznych nagrodzonych i wyróżnionych przez jury w dwóch kategoriach – „Karykatura i satyra polityczno-społeczna” oraz „Humor i żart”, reprezentujących różne style i techniki wykonania. Tematy poruszane przez artystów skupiły się wokół najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w Polsce, np. wycinka w Puszczy Białowieskiej, reforma sądownictwa, obniżenie wieku emerytalnego, dekomunizacja nazw ulic, oraz na świecie, jak m.in. akcja #MeToo. Autorzy zwrócili również uwagę na takie wartości jak tolerancja i patriotyzm. Wiele prac porusza także temat tzw. „rewolucji cyfrowej”.

Uczestnicy wystawy: Bartłomiej Belniak, Mariusz Bocheński, Mirela Bukała, Henryk Cebula, Dariusz Dąbrowski, Anna Domaszewska, Ryszard Druch, Jerzy Fedro, Jacek Frąckiewicz, Artur Galicki, Czesław Gańko, Marek Gliwa, Wiktor Gorazdowski, Michał Graczyk, Mirosław Hajnos, Jerzy Jabłoński, Nika Jaworowska-Duchlińska, Katarzyna Kamianowska, Robert Kempisty, Lech Kotwicz, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kuzior, Jacek Lanckoroński, Artur Ligenza, Maciej Mackiewicz, Sławomir Makal, Maciej M. Michalski, Paweł Nawrot, Szymon Odzimek, Zbigniew Piszczako, Czesław Przęzak, Radosław Ruciński, Waldemar Rukść, Grzegorz Stańczyk, Paweł Stańczyk, Krzysztof Suski, Marcin Szelągowski, Piotr Świderek, Piotr Trusik, Maciej Trzepałka, Tomasz Wiater, Magdalena Wosik, Sławomir Zaleski, Przemysław Zamojski.

Wystawa czynna od 26 czerwca do 16 września.

Nagrody regulaminowe:

Kategoria „Karykatura i satyra polityczno-społeczna”

I nagroda – Rogaty Ołówek – Tomasz Wiater za pracę „Wysiedzisz czy rozbijesz?”

II nagroda – Rogaty Ołówek – Dariusz Dąbrowski za pracę „WOŚP”

III nagroda – Rogaty Ołówek – Jacek Frąckiewicz za pracę „Wycinka przy drodze”

Kategoria „Humor i żart”

I nagroda – Rogaty Ołówek – Jarosław Kozłowski za pracę „Atest”

II nagroda – Rogaty Ołówek – Maciej Mackiewicz za pracę „Rodzice”

III nagroda – Rogaty Ołówek – Artur Ligenza za pracę „Kunktator”

Nagrody specjalne:

Nagroda specjalna MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim: Mirela Bukała, Let's play a game

Nagroda specjalna Dyrektora Centrum Kultury w Żyrardowie: Marek Gliwa, Tolerancja

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Robert Kempisty, Cicha woda

Nagroda specjalna Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego: Paweł Stańczyk, Chapeau bas

Nagroda specjalna Fundacji Kulturalno-Społecznej Satyrykon: Piotr Trusik, bez tytułu

WAŻNE INFORMACJE:

*Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00

Ceny biletów:

- normalny 8 zł

- ulgowy 5 zł

Bilet ulgowy przysługuje przysługuje uczniom, studentom, emerytom, rencistom, członkom organizacji artystycznych, pracownikom instytucji artystycznych.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 18.00

Adres i dojazd

ul. Kozia 11
00-070 Warszawa

http://muzeumkarykatury.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8.8
Średnia ocena
Bardzo warto. Na obejrzenie wystawy trzeba mieć co najmniej półtorej godziny
- Bartosz

19.11 / 14:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
6.0
Średnia ocena
Bardzo sympatyczna obsługa. Pan, który nas oprowadzał posiadał bardzo dużą wiedzę i ciekawie opowiadał
- Weronika

Dziś / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
9.2
Średnia ocena
Ekspozycje są przygotowane w sposób umożliwiający poznanie historii przez osoby w różnym wieku i o rożnych zainteresowaniach
- Maria

Dziś / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet