Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło

Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło" i Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym"

Muzeum czynne od godz. 10:00 do godz. 18:00.

Wystawy: Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło" i Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym" czynne są od 1 czerwca do 3 września 2017 roku. Kupiony bilet upoważnia do obejrzenia obu wystaw.

WYSTAWA: Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arycdzieło"

Cykl „Od Rubęsa do Pikasa” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok – od renesansu po dwudziesty wiek. Autor, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd.), buduje z nich własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła – pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi.

Jak napisał krytyk sztuki Mirosław Ratajczak, Tomasz Broda „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa (…) Ambitne zadanie, jakie przed sobą postawił, polega na uchwyceniu nie tylko materialnego obrazu, z jakim w konkretnym przypadku ma do czynienia, ale wręcz przeniknięciu spojrzenia danego twórcy, czyli tego, jak patrzył on na swojego modela bądź wybrany motyw”.

WYSTAWA: Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym"

Pokaz ponad 60 prac z serii o Zającu Szarym Obywatelu autorstwa uznanej polskiej rysowniczki, ilustratorki i malarki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Cykl stanowi zbiór tworzonych od 2015 roku rysunków o tytułowym Zającu w rzeczywistości posiadającym więcej ludzkich niż zajęczych cech. Stworzony przez artystkę bohater to postać o bogatej i złożonej charakterystyce, zaangażowana w dziejące się wokół wydarzenia, której reakcje na bodźce płynące z zewnątrz stanowią swoisty rodzaj interpretacji rzeczywistości. Cały zestaw porusza przeróżne tematy: od kwestii politycznych poprzez ochronę środowiska na sprawach społecznych skończywszy.

Wybrane na wystawę rysunki tworzą opowieść, którą można podzielić na dwie części. Narracja rozpoczyna się od pokazania rozmaitych aspektów życia Zająca w Kotlince, skąd pochodzi. W tej części zaprezentowane są m.in. kwestie rodziny, pracy, nauki i rozrywek. Część druga pokazuje realia po wyjściu z Kotlinki, związane z koniecznością oceny i komentowania przez bohatera wszechogarniającej „dziury w całym”.

W prostych, stworzonych za pomocą zwykłej czarnej kreski pracach, przypominających nieco rysunki dla dzieci, Jaworowska-Duchlińska zawarła ironię, dystans, a także pewną dozę rozgoryczenia. W rozlicznych wizerunkach Zająca kryje się być może alter ego samej autorki, która, sięgając po sarkazm i groteskę, po mistrzowsku lawiruje między powagą a humorem. Prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki.

Realizacja

Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arycdzieło":

Kurator wystawy: Elżbieta Laskowska

Aranżacja wystawy i projekt plakatu: Tomasz Broda

Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym":

Kurator wystawy: Paulina Pilcicka

Współpraca: Elżbieta Laskowska

Aranżacja plastyczna ekspozycji: Nika Jaworowska-Duchlińska, Leszek Mozolewski

Film animowany: Rafał Grabarczyk / 2wilki.pl

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 18.00

Adres i dojazd

ul. Kozia 11
00-070 Warszawa

http://muzeumkarykatury.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10.0
Średnia ocena

27.08 / 11:30

27.08 / 16:30

+ dostępnych 5 innych terminów

Gatunek: Dla dzieci
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.