Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

ul. Kozia 11
00-070 Warszawa

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 18.00

Magda Wosik ,,Wszystko to żART, czyli do 33 razy sztuka" i ,,Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2017"

Wystawa

Muzeum czynne od godz. 10:00 do godz. 18:00.

Wystawy: Magda Wosik ,,Wszystko to żART, czyli do 33 razy sztuka" i ,,Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2017" czynne są od 5 grudnia do 18 lutego 2018 roku. Kupiony bilet upoważnia do obejrzenia obu wystaw.
Wystawa: Zimno, zimniej, gorąco... czynna jest od 30 listopada 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku
Wystawa: Wosik na święta czynna jest od 5 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku


WYSTAWA: Magda Wosik ,,Wszystko to żART, czyli do 33 razy sztuka"

Wystawa prac Magdaleny Wosik, cenionej polskiej graficzki, rysowniczki i ilustratorki, laureatki Grand Prix Satyrykonu 2017. Ekspozycja prezentuje serię rysunków satyrycznych inspirowanych aktualnymi problemami społecznymi i politycznymi. Nie zabrakło na niej także humorystycznych odniesień do codzienności.
To 33. indywidualny pokaz prac autorki, do czego nawiązuje tytuł prezentacji. W Muzeum Karykatury przedstawiamy około 40 dzieł z bogatego dorobku artystki.

Znajdują się tu zarówno oryginały, jak i autorskie wydruki prac, które posiadają status oryginału, jako że są ostateczną wersją utworu. Stąd też na wystawie znajdziemy przykłady dzieł pokazanych w dwóch odsłonach – wyjściowy rysunek i powstały na jego bazie ostateczny obraz (wydruk autorski). Takie zestawienie ma zilustrować efekty każdego z dwóch etapów tworzenia oraz wykorzystaną technikę. Pierwszy etap to wykonanie piórkiem lub cienkopisem rysunku. Drugi – sięgnięcie po możliwości, jakie daje komputer i połączenie odręcznej kreski z barwną plamą.

Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany folder z reprodukcjami dzieł.

WYSTAWA: ,,Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2017"

Ponad sto najlepszych prac uczestników jubileuszowej, 40. edycji legnickiego Satyrykonu. Na ekspozycji zobaczymy dzieła artystów z całego świata wykonane różnymi technikami – rysunki, grafiki, fotografie i plakaty. Wystawa jest wynikiem konkursu organizowanego przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon.

Autorzy prac posłużyli się rozmaitymi motywami związanymi z głównym tematem konkursu, którym w tej edycji była „tolerancja”. Duża różnorodność stylów i sposobów interpretacji tematu pozwala dostrzec osobowości twórców i wiele odmiennych spojrzeń na sztukę karykatury i rysunku satyrycznego.

WYSTAWA: Zimno, zimniej, gorąco...

Galeria przy schodach ruchomych przy Trasie W-Z w Warszawie.

Roztańczone pary na balu karnawałowym, kaloryfer w zimowych rękawiczkach słuchający prognozy pogody na najbliższe lato i maszynista, który pociągiem dotarł aż do krainy pingwinów i misiów polarnych – to tylko niektóre z motywów przedstawionych na plenerowej wystawie „Zimno, zimniej, gorąco…” przygotowanej przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, prezentowanej w galerii przy schodach ruchomych przy Trasie W-Z w Warszawie. Kilkadziesiąt prac przywołujących tematyką ciepły, świąteczny klimat pokazuje, że w zimie wcale nie musi być zimno.

Autorzy prac: Karol Ferster, Zbigniew Jujka, Jolanta Karczewska, Jacek Kawa, Szymon Kobyliński, Zbigniew Lengren, Edward Lutczyn, Maria Malecka-Tarska, Gwidon Miklaszewski, Robert Mirowski, Marek Raczkowski, Jerzy Srokowski, Maciej Trzepałka, Stefan Wielgus, Lech Zahorski.

WYSTAWA: Wosik na święta

„Wosik na święta” to jedna z naszych niespodzianek dla zwiedzających na tegoroczną gwiazdkę. Plenerowy pokaz bożonarodzeniowych prac graficzki, rysowniczki i ilustratorki Magdaleny Wosik pozwoli poczuć magię Bożego Narodzenia.

Na wystawie dziewięć autorskich kart, z których każda przywołuje radosne, świąteczne skojarzenia. Na jednej z nich Święty Mikołaj z długą, białą brodą nakłania do „Humoru, Optymizmu i Uśmiechu”. Na innej ołówki układają się w kształt choinek. Na kolejnej z kominów płyną świąteczne życzenia. A jeszcze na innej przechodnie wpatrują się w jaśniejącą na niebie gwiazdę betlejemską. Wszystkie prace utrzymane są w ciepłym klimacie, z delikatnym poczuciem humoru, a żywe, intensywne barwy dodają im pozytywnej energii.

Szczegóły spektaklu