Wystawa czasowa:

Średnia ocena

2 oddane głosy

7.5 / 10

Wystawa czasowa: "Krew. Łączy i dzieli"

Kupiony bilet ważny jest przez cały dzień.

Wystawa "Krew. Łączy i dzieli" zostanie otwarta w Muzeum POLIN 13 października 2017 i potrwa do 29 stycznia 2018 roku. Inspiracją do jej zorganizowania była ekspozycja w Jewish Museum London, która w sposób przekrojowy prezentowała zagadnienie krwi w kontekście kultury żydowskiej. W polskiej edycji wystawy rozwiniemy pomysły londyńskie, poszerzając je o nowe wątki i obiekty. W narrację wystawy wplecione zostaną dzieła sztuki współczesnej m.in. po raz pierwszy w Polsce zobaczymy pracę Anisha Kapoora, uznanego obecnie za jednego z najwybitniejszych artystów światowej sławy.

Ekspozycja pogłębi wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Krew jest mocnym symbolem zakorzenionym w judaizmie. Jest znakiem przymierza, jakie Izraelici zawarli z Bogiem na górze Synaj - Mojżesz pokropił ich wtedy krwią, łącząc tym samym we wspólnotę.

Krew to także symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów.

Poprzez tę wystawę sprowokujemy do stawiania sobie pytań o to, czy kryterium krwi także określa pochodzenie? Czy więzy krwi są ważniejsze niż przynależność narodowa i kulturowa? Jaką rolę odgrywa krew w tym, jak określamy samych siebie i jak określają nas inni?

Wystawa trwa od 13 października 2017 i potrwa do 29 stycznia 2018 roku.

Poniedziałek i piątek 10.00 – 18.00; środa, sobota, niedziela 10.00 – 20.00

Realizacja

Kuratorka wystawy w Jewish Museum London: Joanne Rosenthal.

Kuratorka wystawy w Muzeum POLIN: dr Małgorzata Stolarska-Fronia.

Opinie naszych widzów (2)

  • 8.0/ 10

    Bardzo się cieszę, iż zobaczyłam tę wystawę. Bardzo interesuję się religią, a za tym idącą kulturą judaizmu. Wystawa nasuwa pytania do głębszej refleksji m.in. Kim jest Żyd? Czy jest nim dziecko Żydówki? Obywatel Izraela, a może wyznawca judaizmu? Czy może ktoś zupełnie inny?

    ad.....@gm...il.com / 27 January 2018

  • 7.0/ 10

    Spodziewałam się szerszego ujęcia tematu stąd pewien niedosyt.

    ka.....@....pl / 18 November 2017

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.

Adres i dojazd

ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

http://www.polin.pl/pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.0
Średnia ocena
Wystawa czytelna i przejrzysta. Ponadto trochę przygnębiająca, ale takie to były czasy!
- Jerzy

Dziś / 10:00

18.07 / 10:00

+ dostępnych 31 innych terminów

Gatunek: Wystawa
9.1
Średnia ocena
Ekspozycje są przygotowane w sposób umożliwiający poznanie historii przez osoby w różnym wieku i o rożnych zainteresowaniach
- Maria

Dziś / 16:00

Dziś / 10:00

+ dostępnych 149 innych terminów

Gatunek: Wystawa
8.0
Średnia ocena
Dzięki idei patronującej właścicielom uratowany został unikatowy fragment polskiej historii. Światło neonów ciężko porównać z jakimkolwiek innym, tworzy specyficzną atmosferę
- Amanda

Dziś / 14:00

Dziś / 12:00

+ dostępnych 48 innych terminów

Gatunek: Wystawa
Kup bilet