W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości - Wystawa czasowa - zdjęcie W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości - Wystawa czasowa - zdjęcie W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości - Wystawa czasowa - zdjęcie W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości - Wystawa czasowa - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

8,8 / 10

W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości - Wystawa czasowa

Co zrobić, żeby wszystkim było dobrze? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? – pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.

Zapraszamy dzieci i dorosłych do spotkania z dziesięcioletnim królem i przeżycia niezapomnianej przygody. Razem z nim poszukamy odpowiedzi na pytania związane z trudami rządzenia państwem. Dzięki bajkowym ilustracjom Iwony Chmielewskiej zanurzymy się w świat powieści. "Wejdziemy w buty" małego króla, który musi objąć tron i na nowo urządzić wyniszczony wojną kraj, przeżywając przy tym różne perypetie.

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę chcemy, aby dzieci zrozumiały rolę obywateli w tworzeniu państwa i poczuły, że także one mogą mieć na nie wpływ. Dlatego na odwiedzających wystawę czeka pełna atrakcji przestrzeń działań twórczych. Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom – maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa – zastanowimy się nad tym, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile one kosztują i czy zawsze się udają.

W ostatniej części wystawy oddajemy głos dzieciom. Artystka Iza Rutkowska zaprosiła je do rozmowy o tym, kto dba o państwo na co dzień, i wspólnie z nimi stworzyła niezwykłą instalację.

Wystawa W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości to opowieść o sprawach ważnych i dotyczących każdego z nas. Stwarza przestrzeń do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć i doświadczenia w działaniu.

Wystawa nie ma ograniczeń wiekowych, rekomendujemy ją dzieciom w wieku 6-12 lat. Mile widziani będą także młodsi zwiedzający, dla których przejście przez przestrzeń pięknie ilustrowanej książki będzie z pewnością niezwykłym przeżyciem.

UWAGA: Wystawa czynna jest od 9 listopada 2018 do 1 lipca 2019 roku.

Źródło zdjęcia: M. Starowieyska

Zwiastuny

Realizacja

Kuratorki: Anna Czerwińska, Tamara Sztyma

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Znakomicie spędzony czas z dzieciakami, inspirujący do rozmowy o sprawach, które często dzieciom trudno wytłumaczyć, a tu dzięki grom i zabawom dzieci poznają to jakby w praktyce.

  m......@gm...il.com / 13 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawa wystawa, polecam szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym, bo maluchy nie będą w stanie w pełni jej docenić, choć jest atrakcyjna dla dzieci w każdym wieku-wiele elementów do zabawy (huśtawka, układanki, stroje do przebierania), możliwość odsłuchania fragmentów książki na słuchawkach. W prosty sposób prezentuje zagadnienia związane z zarządzaniem państwem. Warto również zajrzeć do kącika z książkami na wystawie poświęconych zagadnieniom tolerancji, różnic kulturowych, rządzenia-opisanych w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci-część z nich jest do kupienia w sklepie muzeum. Bardzo polecam!

  e......@pr...il.com / 05 lutego 2019

 • 8,0/ 10

  Świetne jest to, że dzieci mogą wszystkiego dotknąć. Ponadto w przystępny sposób zapoznawanie dzieci z tak abstrakcyjnymi pojęciami jak demokracja czy głosowanie to wspaniały pomysł. W szkole powinni tak uczyć!

  mo.....@....pl / 29 stycznia 2019

 • 7,0/ 10

  Wystawa jest w dość ciekawa, na pewno każde dziecko, czy mniejsze czy większe skorzysta.

  ba.....@....pl / 25 maja 2019

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.

Adres i dojazd

ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

http://www.polin.pl/pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8,9
Średnia ocena
Magiczny i niezwykły, zarówno dla chłopca jak i dziewczynki.
- Beata

20.10 / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci
8,8
Średnia ocena
Inteligentny, wesoły, pomyślany również dla rodziców - świetna zabawa!
- Marta

29.09 / 12:00

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9,2
Średnia ocena
Ekspozycje są przygotowane w sposób umożliwiający poznanie historii przez osoby w różnym wieku i o rożnych zainteresowaniach
- Maria

Jutro / 10:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.