Tu Muranów - wystawa czasowa - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Tu Muranów - wystawa czasowa

Jak przygotować się do wizyty w muzeum:

- obowiązuje zakrywanie ust i nosa na terenie całego Muzeum,

- Muzeum działa w skróconych godzinach,

- na wystawie czasowej należy założyć rękawiczki jednorazowe (dostępne w Muzeum),

- liczb osób na wystawie czasowej jest ograniczona,

- obsługa wystawy przekaże inne ważne informacje dotyczące zwiedzania i zasad bezpieczeństwa,

- czas zwiedzania wystawy czasowej – ok. 45 minut

_____________________

Wystawa czasowa Tu Muranów ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach.

Zajrzyjmy wspólnie w głąb miasta – poznajmy niezwykłą, wielopoziomową historię Warszawy. Pod pozornie znaną warstwą odkryjemy kolejne wymiary przeszłych, obecnych i przyszłych losów miasta i jego mieszkańców.

Na samym początku przeniesiemy się do XVIII wieku, by poznać pewnego Wenecjanina tęskniącego za ojczystą wyspą Murano. Przespacerujemy się też dawną Dzielnicą Północną, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Pójdziemy przedwojennymi Nalewkami – tętniącą życiem reprezentacyjną ulicą handlową, nie ustępującą wielkością i różnorodnością sklepów, warsztatów i towarów dzisiejszej Marszałkowskiej w Warszawie, czy Piotrkowskiej w Łodzi. Poznamy dramatyczne losy Żydów, których uwięziono w utworzonym tu warszawskim getcie.

Dowiemy się, jak planiści dźwigający stolicę z wojennych gruzów zakładali nowe, modernistyczne osiedle, a nawet w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zastanowimy się, jak tu, na Muranowie, żyje się współcześnie.

Do tej fascynującej podróży w czasie zapraszają nas autorzy wystawy: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz. Swój projekt w ramach wystawy zrealizuje artysta Artur Żmijewski i badaczka Zagłady Zofia Waślicka-Żmijewska. Sprawią, że po raz pierwszy wystawę czasową będzie można oglądać nie tylko w budynku muzeum, ale i wokół niego. Na potrzeby ekspozycji pracują oni z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy muzeum – sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi.

UWAGA: Wystawa czynna jest od 26 czerwca 2020 do 22 marca 2021 roku.

Realizacja

Autorami wystawy są: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.

Autorzy zewnętrznej części wystawy: Zofia Waślicka-Żmijewska i Artur Żmijewski.

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Polecam

    ma.....@gm...il.com / 08 października 2020

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Adres i dojazd

ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

http://www.polin.pl/pl

Kup bilet