Aorta – koncert Vicky Chow - zdjęcie Aorta – koncert Vicky Chow - zdjęcie Aorta – koncert Vicky Chow - zdjęcie

Aorta – koncert Vicky Chow

Vicky Chow jest dziś jedną z najważniejszych pianistek nowojorskiej sceny muzyki współczesnej. Czym mierzy się tę wagę? Niech za dowód posłuży fakt, że jej interpretacja "Piano Counterpoint" wydana została na ostatnim autorskim albumie Steve’a Reicha, obok kompozycji "Radio Rewrite" – słynnym studium Amerykanina nad muzyką Radiohead.

Dla Chow, związanej z kultowym zespołem muzyki nowej Bang On A Can All Stars, piszą utwory m.in. Michael Gordon czy Tristan Perich. Ich wspólny album „Surface” uznany został za jedną z najważniejszych płyt roku według magazynu Rolling Stone.

Najnowszy album Vicky Chow nosi tytuł "Aorta" i jest niezwykłym zapisem czym może być muzyka fortepianowa na początku XXI wieku. Na album złożyły się kompozycje napisane dla Chow przez czołowych współczesnych kompozytorów sceny nowojorskiej: Daniela Wohla, Andy Akiho, Christophera Cerrone’a, Jacoba Coopera, a także pochodzącego z Polski Jakuba Ciupińskiego.

Muzyka "Aorty" to w dużej mierze dwugłos muzyki fortepianowej i towarzyszącej jej elektroniki. Nić powiązań między nimi przywołuje na myśl procesy, jakie nieprzerwanie toczą się wewnątrz ludzkiego organizmu – z jednej strony niezwykle złożone, których nie sposób pojąć laikowi, bez medycznego wykształcenia, z drugiej - naturalne, organiczne par excellence.

Sama pianistka podkreśla, że "Aorta" to zbiór utworów płynących prosto z serca. "Poszukiwałam muzyki, która będzie rezonować we mnie, kiedy jestem wystawiona na próby: kiedy siedzę sama w swoim mieszkaniu i próbuję odnaleźć sens tego co robię" – mówi artystka.

Program koncertu uzupełnią fragmenty suity „Memory Pieces” nagrodzonego Pulitzerem kompozytora Davida Langa. Jedną z najbardziej przerażających rzeczy związanych ze starzeniem się jest fakt, że nie wszystkim twoi przyjaciele zestarzeją się razem z tobą. Ludzie zapadają na różne choroby i umierają. Widzisz ich, próbujesz dodać im otuchy, a potem próbujesz dodać otuchy samemu sobie – pisze w tekście towarzyszącym utworowi kompozytor - Prawdziwa tragedia zaczyna się jednak wtedy, gdy wspomnienia blakną. Jak długo jesteś w stanie przywołać brzmienie czyjegoś głosu, pamięć o dziwnym wydarzeniu, słodko-gorzkie odczucie, głupią historię? – dodaje. „Memory Pieces” to utwory poświęcone pamięci zmarłych przyjaciół Davida Langa: m.in. kompozytorowi Johnowi Cage’owi, pianiście Yvarowi Mikhashoffowi, artystce Kate Ericcson.

Koncert organizowany jest w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie "Krew. Łączy i Dzieli".

Obsada

Vicky Chow

Realizacja

REALIZACJA: Vicky Chow

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.

Adres i dojazd

ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

http://www.polin.pl/pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.0
Średnia ocena
Dla mnie było to nietuzinkowe przeżycie
- Tomasz

Dziś / 17:00

Jutro / 17:00

+ dostępnych 14 innych terminów

Gatunek: Koncert
8.5
Średnia ocena
Magnificent performance!
- Jakub

Dziś / 19:30

Jutro / 19:30

+ dostępnych 45 innych terminów

Gatunek: Koncert
9.0
Średnia ocena

23.07 / 18:30

24.07 / 18:30

+ dostępnych 2 innych terminów

Gatunek: Koncert

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.1
Średnia ocena
Ekspozycje są przygotowane w sposób umożliwiający poznanie historii przez osoby w różnym wieku i o rożnych zainteresowaniach
- Maria

Dziś / 10:00

Dziś / 12:00

+ dostępnych 149 innych terminów

Gatunek: Wystawa
9.0
Średnia ocena
Wystawa czytelna i przejrzysta. Ponadto trochę przygnębiająca, ale takie to były czasy!
- Jerzy

Dziś / 10:00

18.07 / 10:00

+ dostępnych 31 innych terminów

Gatunek: Wystawa
Kup bilet