Muzeum Czar PRL - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Czar PRL - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Czar PRL - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Czar PRL - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Czar PRL - Wystawa stała - zdjęcie

Średnia ocena

28 oddanych głosów

7.8 / 10

Muzeum Czar PRL - Wystawa stała

Czar PRL to miejsce, gdzie młode pokolenie oswoi się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL. Zapraszamy do naszej prywatnej przestrzeni wypełnionej po brzegi pamiątkami i symbolami z minionej epoki. Muzeum nie ma na celu chronologicznego przedstawienia wydarzeń lecz jest tłem do opowiedzenia historii i realiów życia w PRL.

Jest to unikalna przestrzeń stanowiąca autentyczne tło do opowiedzenia o tej jednocześnie bardzo bliskiej, a zarazem już odległej epoki.

Muzeum czynne jest codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 i w weekendy od 11.00 do 17:00.

Muzeum ulokowane jest na parterze w dawnej fabryce PZO przy ul. Mińskiej 25 na Pradze, która do dziś zachowała urok LAT 50-tych.

Są 2 wejścia do muzeum:

- od ulicy Głuchej na wysokości ulicy Mińskiej 22

- od ulicy Kamionkowskiej, idąc od ulicy Gocławskiej.

Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo.

Realizacja

Muzeum Czar PRL

Opinie naszych widzów (7)

 • 10.0/ 10

  Super miejsce!!! Fajnie jest powrócić do starych czasów 😊😊

  ma.....@....pl / 01 May 2018

 • 10.0/ 10

  One of the best museum i've ever seen!

  sa.....@ho...il.it / 25 April 2018

 • 8.0/ 10

  doskonale przypomina minione czasy. powodzenia w nowym miejscu.

  he.....@....pl / 30 November 2018

 • 7.0/ 10

  Jak na 45 lat istnienia PRL-u dwa pokoje ekspozycji to stanowczo za mało. Dobór artefaktów mocno przypadkowy, ale sama idea przybliżenia tamtych, słusznie minionych czasów, jak najbardziej cenna.

  ka.....@ga...ta.pl / 20 August 2018

 • 6.0/ 10

  kolekcja zebranych sprzętów świetna-koniecznie trzeba powiększyć przstrzeń,

  ap.....@....pl / 23 October 2018

Muzeum Czar PRL

Muzeum powstało z inicjatywy Rafała i Marty Patla tworzących firmę Adventure Warsaw. Oboje jako przewodnicy po Warszawie, podróżując zabytkowymi Nysami 522, starają się pokazywać różne etapy polskiej historii. I właśnie ten najnowszy etap historii nie posiada swojego muzeum a nawet przestrzeni, która mogłaby stanowić tło do opowieści o minionej epoce. Pierwszym pomysłem było zebranie kilku mebli i pamiątek rodzinnych i zbudowanie mieszkanka z epoki w garażu na Soho Factory. Halę i garaż zburzono w 2013 roku, więc była przeprowadzka do Fabryki PZO i zbudowanie mieszkania rodem z PRL na nowo.

Muzeum, które możecie oglądać dziś powstało w 2014 roku. Postanowiliśmy otworzyć się nie tylko na turystów Adventure Warsaw, ale oficjalnie stać się otwartym miejscem dla każdego. W tej przestrzeni, którą dysponujemy postaraliśmy się dodać elementy, które najlepiej symbolizują poszczególne dekady historii PRL. Lata 40-50 przedstawione są na przykładzie gabinetu politycznego, plakatów propagandowych oraz naszej biblioteczki m.in. z planem sześcioletnim Bieruta. Tłem do lat 60-70 jest nasza poczekalnia do Gabinetu, na której możemy znaleźć pierwsze strony gazet, kartki na mięso, bony towarowe czy też książeczki walutowe. Najszerzej prezentujemy lata 80te. Kącik Solidarności prezentuje autentyczne gazety, ulotki, cenzurowane książki, oporniki jak również klepsydrę Grzegorza Przemyka. Stan Wojenny pokazany jest przez słynne zdjęcie Chrisa Niedenthala – „Czas apokalipsy” a w telewizorze posłuchać można przemówienia Generała Jaruzelskiego. Puste haki w naszym sklepie przypominają o zapaści gospodarczej PRL. Z dumą prezentujemy jedyny w Polsce stacjonarny saturator automatyczny, który stał kiedyś przy Dworcu Wileńskim. Przy stolikach z baru mlecznego goście mogą skosztować słynnej Oranżadki Grochowskiej oraz poczytać książki i pograć w gry z epoki.

Adres i dojazd

ul. Mińska 22
Warszawa

http://czarprl.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9.2
Średnia ocena
Bardzo warto. Na obejrzenie wystawy trzeba mieć co najmniej półtorej godziny
- Bartosz

Dziś / 14:00

+ inne terminy

Gatunek: Wystawa
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.