Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny - wystawa czasowa - zdjęcie Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny - wystawa czasowa - zdjęcie Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny - wystawa czasowa - zdjęcie Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny - wystawa czasowa - zdjęcie Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny - wystawa czasowa - zdjęcie

Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny - wystawa czasowa

Celem wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny jest przybliżenie postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w okresie jego posługi jako Prymasa Polski.

Wystawa prezentuje skondensowany obraz jednej z ważniejszych postaci okresu Polski powojennej – Prymasa Tysiąclecia, porządkuje informacje na temat jego życia i wskazuje na rolę, jaką odegrał w życiu Kościoła katolickiego, a także w przestrzeni społecznej i politycznej PRL.

Na wystawie można oglądać szaty liturgiczne i naczynia używane przez Prymasa Wyszyńskiego w czasie sprawowanie liturgii oraz rzeczy na co dzień używane przez Kardynała, takie jak płaszcz, buty, modlitewnik i różaniec. Prezentowane są także dokumenty i liczne fotografie, m. in.: list do Prymasa od kleryków odbywających służbę Wojskową w Jednostce w Bartoszycach z podpisem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, czy kopia listu Prymasa do generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Szczególnie ciekawe są materiały filmowe przybliżające osobę Prymasa Tysiąclecia, w tym pochodzące ze źródeł IPN filmy nagrywane przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 60. XX wieku. Dokumentacja ta została sporządzona w czasie uroczystości milenijnych oraz w czasie obserwacji warszawskich pielgrzymek na Jasną Górę.

Wystawę przygotował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet