Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

9,3 / 10

Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński”

Wystawa stała w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, stanowi prezentację najpiękniejszej sztuki sakralnej, w tym średniowiecznych paramentów liturgicznych, bogaty zbiór dawnych ornatów oraz świeckie eksponaty, takie jak zegary stojące, szafkowe i kominkowe, meble oraz obrazy i rzeźby wybitnych artystów.

W dawnym Pałacu Dziekana zgromadzone są najstarsze i najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej. W Skarbcu zobaczysz złote naczynia liturgiczne i kolorowe, pięknie haftowane ornaty oraz ikony. W saloniku zachwycisz się urokiem mebli, zegarów i bibelotów z minionych epok oraz malarstwem europejskim.

Dwa ganki widoczne nad ulicą Kanonia i Dziekania wybudowano w XVII wieku, aby król mógł z Zamku Królewskiego bezpośrednio udać się na modlitwę do świątyni Jana Chrzciciela. W Muzeum możesz wejść do „korytarzyków królewskich” jak w dawnych czasach dwór władcy. Znajdziesz tam replikę czekana – narzędzia, którym szlachcic Michał Piekarski chciał zabić króla Zygmunta III Wazę w 1620 roku.

Na miłośników sztuki współczesnej czekają prace m.in. Malczewskiego, Czapskiego, Lebensteina i Beksińskiego oraz Kuny i Karnego. Muzeum gromadzi pamiątki i dzieła związane z wybitnymi Polakami (Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Stefan Kard. Wyszyński).

Muzeum jest dostosowane dla osób mających trudności z poruszaniem się a wystawa stała znajduje się na 2 kondygnacjach połączonych windą. Wejście boczne od ul. Dziekania ma pochylnię dla wózków inwalidzkich.

W kioskach multimedialnych wybrane eksponaty można zobaczyć w dużym przybliżeniu i dowiedzieć się więcej o danym dziele i artyście.

Wystawy czasowe:

Pejzaż Ojczysty. Malarstwo Czesława Rzepińskiego

Beksiński – Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich w MAW

MUZEUM CZYNNE:

wtorek - piątek: 12.00–18.00

sobota - niedziela: 12.00-16.00

poniedziałek: nieczynne

Ostatnie wejście do muzeum możliwe jest na pół godziny przed jego zamknięciem.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej organizuje także wystawy czasowe.

Źródło zdjęcia: Fot. Marc-Olivier Giguère Photographer www.mogiguere.com

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Nowoczesna aranżacja zabytkowych (czy raczej odtworzonych) wnętrz. Obrazy wyeksponowane dość dobrze, choć niektóre szczegóły oświetlenia dzieł są do korekty. Dobór muzyki, która towarzyszy ekspozycji jest chyba dość ryzykowny. Przynajmniej dla mnie! Obrazy oczywiście niezwykłe i inspirujące. Na wystawie Rzepińskiego solidna porcja wiedzy i dużo lepsze oświetlenie, ale te dzieła są jakby mniej wymagające pod tym względem. Polecam!

  zb.....@....pl / 09 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Świetna wystawa. Dająca natchnienie w tych trudnych czasach.

  P......@gm...il.com / 03 sierpnia 2020

 • 10,0/ 10

  A must see

  ad.....@ho...il.com / 16 lipca 2018

 • 9,0/ 10

  wystawa warta obejrzenia.

  mo.....@on...et.pl / 21 sierpnia 2021

 • 9,0/ 10

  Muzyka przy wystawie "Beksiński" irytująca i rozpraszająca. Oświetlenie obrazów mogłoby być lepsze.

  jo.....@gm...il.com / 21 sierpnia 2021

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/