Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński” - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

9,0 / 10

Wystawy stałe i czasowe MAW wraz z wystawą „Beksiński”

Wystawa stała w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, stanowi prezentację najpiękniejszej sztuki sakralnej, w tym średniowiecznych paramentów liturgicznych, bogaty zbiór dawnych ornatów oraz świeckie eksponaty, takie jak zegary stojące, szafkowe i kominkowe, meble oraz obrazy i rzeźby wybitnych artystów.

W dawnym Pałacu Dziekana zgromadzone są najstarsze i najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej. W Skarbcu zobaczysz złote naczynia liturgiczne i kolorowe, pięknie haftowane ornaty oraz ikony. W saloniku zachwycisz się urokiem mebli, zegarów i bibelotów z minionych epok oraz malarstwem europejskim.

Dwa ganki widoczne nad ulicą Kanonia i Dziekania wybudowano w XVII wieku, aby król mógł z Zamku Królewskiego bezpośrednio udać się na modlitwę do świątyni Jana Chrzciciela. W Muzeum możesz wejść do „korytarzyków królewskich” jak w dawnych czasach dwór władcy. Znajdziesz tam replikę czekana – narzędzia, którym szlachcic Michał Piekarski chciał zabić króla Zygmunta III Wazę w 1620 roku.

Na miłośników sztuki współczesnej czekają prace m.in. Malczewskiego, Czapskiego, Lebensteina i Beksińskiego oraz Kuny i Karnego. Muzeum gromadzi pamiątki i dzieła związane z wybitnymi Polakami (Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Stefan Kard. Wyszyński).

Muzeum jest dostosowane dla osób mających trudności z poruszaniem się a wystawa stała znajduje się na 2 kondygnacjach połączonych windą. Wejście boczne od ul. Dziekania ma pochylnię dla wózków inwalidzkich.

W kioskach multimedialnych wybrane eksponaty można zobaczyć w dużym przybliżeniu i dowiedzieć się więcej o danym dziele i artyście.

Wystawy czasowe:

Pejzaż Ojczysty. Malarstwo Czesława Rzepińskiego

Beksiński – Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich w MAW

MUZEUM CZYNNE:

wtorek - piątek: 12.00–18.00

sobota - niedziela: 12.00-16.00

poniedziałek: nieczynne

Ostatnie wejście do muzeum możliwe jest na pół godziny przed jego zamknięciem.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej organizuje także wystawy czasowe.

Źródło zdjęcia: Fot. Marc-Olivier Giguère Photographer www.mogiguere.com

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    A must see

    ad.....@ho...il.com / 16 lipca 2018

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet