Wystawa czasowa: Wystawa czasowa: Wystawa czasowa: Wystawa czasowa: Wystawa czasowa: Wystawa czasowa:

Średnia ocena

5 oddanych głosów

10,0 / 10

Wystawa czasowa: "Willmann. Opus minor"

Willmann. Opus minor – wystawa dzieł śląskiego artysty doby baroku Michaela Leopolda Willmanna. W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można oglądać ponad 50 prac ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz ze zbiorów własnych MAW.

Większość z prezentowych prac to dzieła o tematyce religijnej (m.in. Pocałunek Józefa, Ucieczka do Egiptu, Rodzina Chrystusa, Miłosierny Samarytanin, Ostatnia Wieczerza), ponadto portrety, pejzaże i prace o tematyce mitologicznej. „Willmann. Opus minor” to wystawa różnorodna pod względem treści, jak i technik artystycznych.

„Willmann w Warszawie” to dwie wystawy dzieł Michaela Willmanna

Michael Leopold Willmann (1630 – 1706) to artysta, którego życie i twórczość silnie związane było ze Śląskiem i lubiąskim opactwem cystersów. Twórczość artysty określanego obecnie „śląskim Rembrandtem”, już za życia cieszyła się uznaniem. Dorobek Willmanna to ok. 500 prac, z czego do czasów obecnych zachowanych jest ok. 300 dzieł. Od 1952r. wiele płócien malarza znalazło się w Warszawie, ale wielu warszawiaków nie jest tego świadomych. Druga wystawa prac Willmanna to „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” znajduje się w nowopowstałym Oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym 1 A (dawne Galeria Porczyńskich).

Warszawskie wystawy Willmanna są okazją do spotkania z malarstwem wybitnym, którego religijna tematyka sprzyja refleksji. Powojenne losy dzieł artysty, ich wędrówka ze Śląska do Warszawy, wpisują się w trudną historię naszej ojczyzny. Historia i polityka odcisnęła swoje piętno na dorobku „śląskiego Rembrandta”, skazując jego dzieła na tułaczkę poza miejscem pierwotnego pobytu.

Katalog wydany przez MAW pt. „Willmann w Warszawie” zawiera fotografie prac prezentowanych na obu wystawach, artykuły przybliżające życie i twórczość „śląskiego Apellesa”, a ponadto mapę z lokalizacją dzieł Willmanna w warszawskich świątyniach oraz schemat ich pierwotnego rozmieszczenia w kościele lubiąskiego opactwa cystersów. Po zakończeniu wystaw i powrocie obrazów do kościołów, nadal będzie można je tam podziwiać, będąc bogatszym o wiedzę dotyczącą życia i twórczości ich autora. Dwie warszawskie wystawy Willmanna to pierwsze takie wydarzenie w stolicy, które rzuca nowe światło na twórczość najwybitniejsze śląskiego artysty doby baroku.

Mamy nadzieję, że wystawy prac Willmanna są okazją do refleksji i poszukiwania odpowiedzi na pytania: czy w czasach nowoczesnych technologii, w czasach kryzysu duchowego, pandemii i realnego zagrożenia życia - wielkie i wybitne dzieła czasu kontrreformacji przemawiają jeszcze do widza i jak je dzisiaj odbieramy?

Wystawa czasowa: Willmann. Opus minor

Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1, Warszawa (Stare Miasto)

Godziny: wtorek- piątek: 12:00-18:00 || sobota-niedziela: 12:00 – 18:00

Kuratorzy wystawy: Marek Pierzchała, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, ks. Mirosław Nowak, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Wysoki poziom artystyczny wystawy! Gratulacje!

    a......@ne...ki.edu.pl / 22 lutego 2021

  • 10,0/ 10

    Wystawa świetna , ale w muzeum zabrakło jednej planszy o życiorysie Michała Willmanna (taka jest na Pl. Bankowym) .

    s......@....edu.pl / 08 lutego 2021

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.