Wystawa czasowa:

Wystawa czasowa: "Widnokręgi"

Malarstwo Lewandowskiego to świat absolutny, na wskroś wewnątrz-przeżyciowy, zamknięty granicą płaszczyzny. Całe uniwersum, wszystkie współzależności między postaciami a krajobrazem oraz ich rozmieszczenie w przestrzeni – mieszczą się w przeznaczonych im ramach. Środek transcendencji (środek ciężkości obrazu, jego centrum) położony jest na przekraczaniu realizmu, nie w sposób wizualny, a znaczeniowy. „Widnokręgi” to u Lewandowskiego nie tylko styk ziemi z niebem, ale przede wszystkim łączność obu światów – boskiego i ziemskiego, które nie przedstawiają się tutaj jako antonimy, a przenikają się wzajemnie, i kto umie patrzeć, ten dostrzeże, a kto nie umie, tego Lewandowski pokieruje. -

Aleksandra Lewandowska.

Twórczość Lewandowskiego (ur. 1934 r.) nosi silne znamiona inspiracji polską sztuką symbolizmu i ekspresjonizmu, jednak znaczeniowo i kompozycyjnie odbiega od typowych dla nich konwencji. W monotonnych przestrzeniach mazowieckich pejzaży artysta umieszcza pojedyncze postaci – najczęściej młodych chłopców i dziewczęta, pogrążonych w smutku starców, co przy melancholijnej aurze realistycznego ujęcia wprowadza dramatyzm związany ze sferą namiętności, samotnością, pytaniami o sens przemijania i śmierci. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura.

Janusz Lewandowski (ur. 1937 w Rokiciu koło Płocka) – artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1964. Laureat wielu nagród. W 2018 otrzymał order „Zasłużony dla państwa polskiego i polskiej kultury”.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.