Promocja albumu - Nowosielski - Sztuka sakralna. Podlasie, Warmia-Mazury, Lublin - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

9,3 / 10

Promocja albumu - Nowosielski - Sztuka sakralna. Podlasie, Warmia-Mazury, Lublin

Wstęp wolny - należy pobrać bilet na wydarzenie.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają na spotkanie promocyjne wokół książki Krystyny Czerni „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin.”

Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin to publikacja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, mającego ukraińskie korzenie. Książka jest drugim tomem szeroko zamierzonego opracowania, będącego katalogiem projektów i realizacji monumentalnej sztuki sakralnej krakowskiego artysty. Pierwszy tom powstał ponad trzy lata temu i dotyczył Małopolski (Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna, Kraków 2015). W drugim tomie udokumentowano twórczość Nowosielskiego na terenie trzech regionów: obecnego województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Album zawiera opis historyczny i analizę ikonograficzną obiektów, oraz blisko 600 zdjęć, których autorami są Piotr Sawicki, Bogusław Florian Skok i Grzegorz Eliasiewicz. W książce znalazły się także liczne zdjęcia archiwalne, dokumentujące wnętrza już nie istniejące – przemalowane lub zniszczone. Współwydawcami albumu są: Samorząd Województwa Podlaskiego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą:

prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UKSW,

dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Katedra Ukrainistyki UW

- oraz Autorka

Krystyna Czerni (ur. 1957) – krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje: Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 r. związana była z Instytutem Historii Sztuki UJ. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla Wydawnictwa Literackiego, eseje, wywiady i listy Jerzego Nowosielskiego dla Wydawnictwa Znak, korespondencję Tadeusza Różewicza dla WL. Wydała m.in. Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim (Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Kraków 2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (Bydgoszcz 2003), Nowosielski (Kraków 2006), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (Kraków 2015), Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna (Kraków 2015), Jerzy Nowosielski w Lublinie (Lublin 2015). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Kazimierza Wyki (2012). Jej książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Kraków 2011) trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia w 2012 r. Obecnie jest związana z Fundacją Wspierania Kultury IRSA, pracuje nad monografią malarstwa Jerzego Tchórzewskiego oraz nad redakcją korespondencji Tadeusza Różewicza.

Czas trwania: 120 minut

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Bardzo interesująco połączono prezentację publikacji z wystąpieniami autorki oraz towarzyszących jej gości, historyków sztuki. Informacje uzupełniły wiedzę o powstaniu albumu, dochodzeniu do źródeł i trudu jaki trzeba włożyć w przygotowanie wydawnictwa. Ciekawym było także zaproszenie śpiewaków pieśni cerkiewnych, co urozmaiciło spotkanie oraz zaaranżowało atmosferę tematu ikon.

    an.....@it...kp.pl / 12 kwietnia 2019

  • 10,0/ 10

    Było to spotkanie z najwybitniejszą znawczynią i życia, i twórczości Nowosielskiego. Prawdziwe przeżycie duchowe.

    ac.....@....edu.pl / 12 kwietnia 2019

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.