Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa - zdjęcie Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa - zdjęcie Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa - zdjęcie Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa - zdjęcie Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa - zdjęcie Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa - zdjęcie

Cerkwie na Łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka - wystawa czasowa

W okresie wakacyjnym zapraszamy na wystawę rysunków Aleksandra Chylaka, które przeniosą nas na wschodnio – południowe tereny kraju, na łemkowszczyznę.

Aleksander Chylak, z wykształcenia architekt związany z Warszawą ale urodzony w Krynicy, w rodzinie grekokatolickiej, od lat 60 do chwili obecnej utrwala na papierze urokliwe drewniane świątynie z rejonów Łemkowszczyzny.

Wystawa prezentuje ok. 60 prac wykonanych w różnorodnych technikach (węgiel, tusz, ołówek i akwarele). Prace artysty były już prezentowane w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Łemkowskie drewniane cerkwie od dawna są obiektem mojej fascynacji. Utrwalanie na papierze łemkowskich cerkwi wynika z chęci uchwycenia ich piękna, ale też z poczucia ich kruchości, nietrwałości. Nietrwałość ma tu podwójny sens: grekokatoliccy wierni, którzy się w nich modlili, zostali z tych ziem wysiedleni tuż po wojnie, w tzw. Akcji Wisła. Opustoszałe świątynie przejmowała często cerkiew prawosławna, lepiej widziana przez ówczesne komunistyczne władze, czasem też – w miarę pojawiania się w tych miejscowościach nowych mieszkańców – obejmował je kościół rzymsko-katolicki. Inne cerkiewki niszczały, popadały w ruinę. Kilka obiektów cerkiewnej architektury Łemków znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wiele z nich objęto dziś opieką państwa.

Historycy i miłośnicy sztuki, także turyści, podziwiają piękne europejskie miasta, pałace, zamki i kościoły. Ale takiego fenomenu w dziedzinie budownictwa sakralnego, jakim są drewniane łemkowskie cerkwie, nie ma nigdzie. Ich piękność zachwyca, ich historia wzrusza. Są niepowtarzalnym zjawiskiem.

Aleksander Chylak

Wystawa otwarta do 30 sierpnia.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.