Piosenka to forma magiczna według Wojciecha Młynarskiego - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

8,8 / 10

Piosenka to forma magiczna według Wojciecha Młynarskiego

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury oraz Agencja Artystyczna Acoustic zapraszają na koncerty PIOSENKA TO FORMA MAGICZNA WG WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO, które odbędą się 25 kwietnia, godz. 17.30 oraz 26 kwietnia, godz. 19.00 w Sali Kocjana przy ulicy Kocjana 3.

„Wojciech Młynarski nam Polski nie opisał, on ją nam napisał. Mówimy o niej jego słowami.

Jego piosenki pomagały Polakom przeżyć już Gomułkę, ale dziś widać, jak bardzo są napisane jakby wczoraj. Dotykają wszystkich naszych aktualnych strachów i śmiechów, a że posiadł jakąś cudowną umiejętność zawstydzania rzeczywistości, jej samej robi się głupio, kiedy rozpoznaje się w piosence Młynarskiego.”

Michał Ogórek

„Piosenka to forma magiczna” to koncert na podstawie tekstów i tłumaczeń Wojciecha Młynarskiego, który w mistrzowski i niepowtarzalny sposób opisywał otaczającą nas rzeczywistość.

Na program składa się 21 piosenek m.in, „Po co babcię denerwować”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Truskawki w Milanówku”, „Nie ma jak u mamy”.

kierownictwo muzyczne – Aldona Krasucka

reżyseria – Magdalena Smalara

Występują:

Hanna Śleszyńska

Magdalena Smalara

Aneta Todorczuk- Perchuć

Piotr Bajtlik

Marcin Wortmann

Jakub Gąsowski

Gra zespół muzyczny w składzie:

Aldona Krasucka - pianino

Wiesław Wysocki - saksofon

Wojciech Gumiński - bas

Szymon Linette - perkusja

Gospodarz programu – Michał Ogórek

Wojciech Młynarski nam Polski nie opisał, on ją nam napisał. Mówimy o niej jego słowami.

Jego piosenki pomagały Polakom przeżyć już Gomułkę, ale dziś widać, jak bardzo są napisane jakby wczoraj. Dotykają wszystkich naszych aktualnych strachów i śmiechów, a że posiadł jakąś cudowną umiejętność zawstydzania rzeczywistości, jej samej robi się głupio, kiedy rozpoznaje się w piosence Młynarskiego.

Z czasem to rzeczywistość zaczynała się wzorować na jego opisach i dopasowywać do tego, jak o niej śpiewał. Tak było ze słynną piosenką „Jesteśmy na wczasach”, która wyszydzała „potańcówki” i „wieczorki zapoznawcze”, a stała się nieodzownym punktem wszystkich dancingów i nadała im nowy impuls do życia. Na piosenkę „Róbmy swoje” powoływali się w tym samym czasie Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa: każdy z nich chciał „robić swoje”, tylko każdy z nich rozumiał przez to zupełnie co innego.

A sam Młynarski robił po prostu trochę miejsca na lepsze życie dla Polaków. Na tę „jedną noc, pół dnia”, bo „szczęście zwykle tyle trwa”.

Jedna z piękniejszych piosenek: „Lubię wracać tam, gdzie byłem” jest jakby mottem naszego koncertu. „Do znajomych drzwi pukać, myśląc czy nie stanie w nich czasami ta dziewczyna z warkoczami”...

Magia sceny sprawia, że odnajdzie się „kilka nut i kilka wierszy z czasów, gdy kochałeś pierwszy raz”.

Michał Ogórek

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Materiały Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie

Mazowiecki Teatr Muzyczny - Adres i dojazd

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury – Kino Praha, ul. Jagiellońska 26, Warszawa

http://mteatr.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.