Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

5,0 / 10

Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reż. Anna Smolar

Działają w zmaskulinizowanym świecie. Wiedzą, jak ważne jest stawianie granic, egzekwowanie reguł i panowanie nad sobą. Muszą radzić sobie z własnymi emocjami, nie zważając na agresję tych, których mają chronić. W dzień i w nocy, niezależnie od pogody i nastroju dbają o porządek. Toną w pracy. Policjantki – martwe pole feministycznego dyskursu.

Stoją murem za mundurem, czy to mundur stawia je pod ścianą? To on sprawia, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki z realnych zapracowanych, zmęczonych, ambitnych, pokręconych, radosnych czy pedantycznych kobiet stają się nosicielkami państwowego monopolu przemocy. Ich ciała – te naznaczone bliznami po cesarskich cięciach, przemocowych związkach i wypadkach przy pracy – przeobrażają się w znak w równaniu demokracji i patriarchatu. Znak, który w istocie jest niewiadomą, pod którą różne strony społecznego sporu podstawiają własne wartości.

Co bowiem niesie ze sobą policjantka – bezpieczeństwo? Przemoc? Porządek? Władzę? Jest profesjonalistką, która pokonała bariery w męskim środowisku? Opiekunką, która zgodnie z hasłem polskiej policji „pomaga i chroni”? Strażniczką sprawiedliwości? Figurą systemowego zła i opresji państwa? Zdrajczynią kobiecej sprawy? Ofiarą seksizmu i dyskryminacji? Czy w ogóle potrafimy oddać głos jej samej – zakładniczce naszej wyobraźni?

Spektakl Oficerki jest fantazją opartą na faktach i świadectwach. Próbom towarzyszą spotkania zespołu z policjantkami. Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Czy dają one nam poczucie bezpieczeństwa czy wręcz odwrotnie? I czy potrafimy umówić się na coś innego?

Program spektaklu do pobrania https://komuna.warszawa.pl/kw-test/wp-content/uploads/program-oficerki-2.pdf

Artykuł Anny Sańczuk w Vogue https://www.vogue.pl/a/oficerki-nowy-spektakl-anny-smolar-o-policjantkach

Wywiad Magdaleny Dubrowskiej z Anną Smolar w Gazecie Wyborczej https://wyborcza.pl/7,112395,28206231,policjantka-to-figura-wykluczona-z-dyskursu-feministycznego.html

Wywiad Arkadiusza Gruszczyńskiego z Anną Smolar w Wysokich Obcasach https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,157211,28218719,dlaczego-kobiety-ida-do-policji-premiera-spektaklu-oficerki.html

Obsada

Obsada: Sara Celler-Jezierska, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Franek Nowiński, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska.

Realizacja

Scenariusz, dramaturgia, reżyseria: Anna Smolar

Współpraca koncepcyjna: Agata Sikora

Dialogi: Sara Celler-Jezierska, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Franek Nowiński, Michalina Rodak, Agata Sikora, Anna Smolar, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska

Scenografia, kostiumy: Anna Met

Ruch: Katarzyna Sikora

Opracowanie muzyczne: Rafał Paradowski

Światła: Liubov Gorobiuk

Asystentka reżyserki: Kalina Dębska

Produkcja: Magda Niedźwiecka, Lena Tworkowska (Teatr Polski w Bydgoszczy), Alina Gałązka, Olga Kozińska (Teatr Komuna Warszawa)

Inspicjentka: Hanna Gruszczyńska

Komuna Warszawa - Adres i dojazd

ul. Emilii Plater 31

http://komuna.warszawa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.